Ayak tırnağı mantarı için en etkili halk ilaçları

Tırnak mantarının halk ilaçları ile nasıl tedavi edileceği sorusu, bu hastalıkla ilk kez karşılaşanların çoğunu endişelendiriyor. Ve bu şaşırtıcı değil. Hastalık, enfeksiyondan korunmak için belirli önlemler almak zorunda kalan hem hastalara hem de ailelerine çok fazla rahatsızlık veriyor.

Tırnak mantarını alışılmadık yöntemlerle nasıl tedavi edeceğinizi seçmeden önce, böyle bir tedavinin yalnızca hastalığın ilk aşamasında etkili olabileceğini bilmelisiniz.Diğer durumlarda, ilaç kullanmanız gerekir.

Ayak tırnağı mantarının kaynatılması

Geleneksel tıp

Tırnak mantarının halk ilaçları ile tedavisinin nasıl yapıldığını düşünün ve bunlardan en etkili olanı analiz edeceğiz.

İyot

Bir mantarın halk ilaçları ile tedavisi genellikle iyot yardımı ile yapılır. Ve bu oldukça doğal. Alet proteinleri katlar ve buna göre onları yok eder. Ancak mikozların etken maddeleri bir protein yapısına sahiptir.

Bu durumda ayak tırnağı mantarının halk ilaçları ile nasıl tedavi edileceğini düşünün.

İyot kullanımındaki farklılıklar:

 1. Ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için küçük bir leğen alın, ısıtılmış suyla doldurun, içine iyot dökün ve ayaklarınızı 11 dakika bekletin. Tedavinin sonunda, tırnakların ölü elemanlarının kesilmesi ve yakın çevresindeki deriye hidrojen peroksit ile tedavi edilmesi gerekir. İşlem sonunda tedavi edilen bölgelere antibakteriyel merhem sürülmeli ve bandajla sabitlenmelidir.
 2. Ayak tırnaklarındaki mantarı hızlı bir şekilde iyileştirmek için Castellani sıvısını almalı ve etkilenen bölgeleri onunla tedavi etmelisiniz. Tedavi 14 gün boyunca günde iki kez yapılmalıdır. Belirtilen süreden sonra, ilaç iyot (2 hafta boyunca) ile değiştirilmeli ve daha sonra ikincisi% 9 sirke (2 hafta boyunca) ile değiştirilmelidir.
 3. Bacaklardaki mantarı tedavi etmek için %5'lik bir iyot çözeltisi almalı ve bunu etkilenen yüzeye uygulamalısınız. Prosedürü günde iki kez yapmak gerekir ve etkilenmeyen tırnaklar da bulaştırılmalıdır. İkinci durumda işleme, iki günde bir gerçekleştirilir.
 4. Mantar enfeksiyonunu hızlı bir şekilde iyileştirmenin bir başka yolu da iyot, asetik asit, kloronitrofenol ve sarımsak suyu karışımı kullanmaktır. Bu bileşenler aynı oranda karıştırılmalı ve elde edilen karışım buğulanmış tırnak plakalarına uygulanmalıdır. İşleme gece yatmadan önce gereklidir.
İyot, ayak tırnağı mantarından kurtulmaya yardımcı olur

Bazen, tırnak mantarı için halk ilaçları, bir tuz ve iyot çözeltisinin birlikte kullanılmasını içerir. Yemek pişirmek için bir litre ısıtılmış su almanız, 2 yemek kaşığı seyreltmeniz gerekir. ben. eczaneden satın alınan deniz tuzu ve mağazadan satın alınan bir yemek kaşığı sofra tuzu ve karışımı küçük bir kaseye dökün. Bu şekilde hazırlanan banyoya ayaklarınızı koymalısınız. Yarım saat sonra, makas almanız ve tırnakların ölü kısımlarını kesmeniz gerekir. Daha sonra uzuvlar çamaşır sabunu ile yıkanmalı ve etkilenen bölgeler iyot ile tedavi edilmelidir. Ayrıca ürün tırnaklara üç kez uygulanmalıdır.

Bu prosedür 30 gün boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

İlacı kullanmadan önce, şunu belirtmek gerekir:

 • her türlü mantardan uzak olanı yok eder;
 • alerjik reaksiyonların ve dermatitin gelişmesine yol açar;
 • çiviyi sarıya boyar;
 • yanıklar;
 • tiroid bezinin arızalanmasına neden olur;
 • sadece küçük hasarlı alanlar için kullanılabilir (çivinin 1/3'üne kadar).

Sirke

Asidik bir ortamın mikoz patojenlerini yok ettiği bir sır değildir. Ve böylece sirke tedavisi, onlarla uğraşmak isteyen insanlar arasında inanılmaz bir popülerlik kazandı. Bu ilaçla tırnak mantarını nasıl tedavi edeceğinizi düşünün:

 1. Tırnak mantarını tedavi etmek için %9 sirke almalı, tırnaklarınıza sürmeli ve ayaklarınıza bir şey sürmelisiniz. Bu yöntemin bir varyasyonu, eşit oranlarda karıştırılmış iyot ve sirkeden yapılan bir çözelti ile hastalıklı tırnakların ve cildin yağlanmasıdır. İşlem, yatmadan önce günlük olarak yapılır.
 2. Sirke losyonları. Tırnak mantarının tedavisinde şu şekilde kullanılır. Bir pamuklu çubuğu sirkeye batırın, sıkın ve tırnağın sınırlarını aşmayacak şekilde tırnak yüzeyine koyun. Bundan sonra tamponun bir alçı ile sabitlenmesi ve ayağa bir çorap konması gerekir. İşleme 7 gün boyunca günde bir kez yapılır. Belirtilen süreden sonra 2-3 gün ara verilir ve ders tekrarlanır.

Bu yöntemin bir varyasyonu, 2 yemek kaşığı sirke, 3 yumurta proteini, 2 yemek kaşığı karışımından losyonların hazırlanması için kullanılmasıdır. ben. votka.

Elde edilen ürüne batırılmış bir çubuk, hastalıklı tırnak plağına günlük olarak uygulanır. Terapi süresi altı aydan bir yıla kadardır.

Tamponları ıslatmak için başka bir seçenek, aynı oranlarda alınan zeytin veya başka herhangi bir yağ ve sofra veya elma sirkesi karışımıdır. Tırnaklar yenilenene kadar günlük işlem yapılır.

Sirke, mikoz patojenlerini yok eden etkili bir ajandır.

Soda

Soda, iyot veya sirkeden daha az popüler değildir. Ayak tırnağı mantarının bu maddeyle nasıl tedavi edildiğini düşünün.

 1. Sabun ve soda banyoları. 7 litre ısıtılmış suya 3 yemek kaşığı normal kabartma tozu ve rendelenmiş çamaşır sabunu konur ve karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan solüsyon küçük bir leğene dökülür ve içine bacaklar konur. Çeyrek saat sonra, tırnakların ölü elemanları kesilir. Daha sonra tedavi edilen bölgelere antimikotik ilaçlar uygulanır. İşlem haftada 2 kez yapılır.
 2. Soda ezmesi. Tırnak mantarını bu ilaçla tedavi etmenin halk yöntemi, onu duygusal bir duruma getirmek için yeterli miktarda sodayı çözmeyi içerir. Bu şekilde hazırlanan bulamaç, etkilenen bölgeye yayılmalıdır. Taze sıkılmış limon suyunu kabartma tozunun üzerine gezdirin. Beş dakika sonra macun çıkarılmalı ve uzuvlar ılık su ve çamaşır sabunu ile yıkanmalıdır.

Çay mantarı

Bildiğiniz gibi bir hafta boyunca tatlı çaya batırılan Kombucha, mükemmel bir tada sahip şifalı bir içecek hazırlamanızı sağlar ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu nedenle tırnak mantarının halk ilaçları ile tedavisi, sürtünme ve kompreslerin hazırlanmasında kullanılmasını içerir. Sürtünme, mantarın temizlenmesini, öğütülmesini ve etkilenen dokulara günde birkaç kez sürülmesini içerir.

Sıkıştırmalar aşağıdaki gibi yapılır. Mantardan bir katman koparılır ve 12 saat temiz suya batırılır. Yatmadan önce, ıslatılmış mantarın bir kısmı tırnak plağına uygulanır, ardından parmak selofanla sarılır. Belirtilen eylemin tamamlanmasının ardından, ayağa birkaç çorap konur. Prosedür günlük olarak yapılır.

Sabah kompres çıkarılır, bacak ılık su ile temizlenir ve ölü doku parçaları çıkarılır. Yaralı yüzey, konsantre bir manganez permanganat veya parlak yeşil çözeltisi ile tedavi edilir.

İşlem 10 gün boyunca tekrarlanır.

Ayak tırnağı mantarı için terapötik kompres için Kombucha

Ondan katran ve sabun

Huş katranı, huş ağacı kabuğunun damıtılması sırasında elde edilen bir maddedir ve hem antiseptik hem de antienflamatuar ajan olarak başarıyla kullanılır. Ayak tırnağı mantarını katranla nasıl tedavi edeceğinizi düşünün. Ve her şeyden önce, belirtilen madde ile tırnak plağının mikoz tedavisinin, hem saf haliyle hem de merhemin bir parçası olarak kullanımını ima ettiğini not ediyoruz.

Saf katran kullanırken, ikincisi önceden buğulanmış ve işlem görmüş ayaklara uygulanır (tırnaklar kesilmeli ve ölü deri çıkarılmalıdır). İşlemden yarım saat sonra dinlenmeye dikkat edilmelidir - bu süre zarfında ayağınıza bir şey giyip hareket etmek istenmez (katran dokulara nüfuz etmelidir, hava olması şartıyla). Merhemi ıslattıktan sonra pamuklu veya keten çorap giyin ve birkaç gün çıkarmayın. Belirtilen süreden sonra ayaklar soğuk suda sabunla yıkanır ve tedavi tekrarlanır.

Mikozdan kurtulmanızı sağlayan bir merhem hazırlamak için, çocuklar için krem gibi yağlı bir baz almanız ve katranla karıştırmanız gerekir. Tedavinin ilk aşamasında, ajandaki katran konsantrasyonu %5'i geçmemeli, ancak tedavi sonunda %20'ye ulaşmalıdır.

Tarif edilen ilacın bir varyasyonu, çocuklar için 2: 3: 10 oranında kükürt tozu, katran ve krema karışımından oluşan bir katran-kükürt merhemidir. Bu bileşenler ısıtılır ve iyice karıştırılır ve bitmiş ürün hastalıklı tırnağa uygulanır ve yamanın altına gizlenir.

Ek olarak, 50 ml katran, 50 ml gliserin, 70 ml alkolden oluşan bir konuşmacı ile tedavi edilebilirsiniz. Bu bileşenler koyu renkli cam eşyalarda karıştırılır ve bitmiş ürün günde birkaç kez etkilenen bölgeye uygulanır.

Bir merhem veya konuşmacı hazırlamak istemiyorsanız, yaklaşık %10 katran içeren katran sabunu alabilirsiniz.

Tırnak mantarı tedavisinde şu şekilde uygulanabilir:

 1. Tar-soda karışımı. Ürünü hazırlamak için 1 yemek kaşığı rendelenmiş sabunu su ile seyreltin, 2 yemek kaşığı soda ekleyin ve iyice karıştırın. Bu eylemlerden kaynaklanan karışım hastalıklı tırnağa sürülmelidir. İşlem sert bir diş fırçası ile günde bir kez yapılır.
 2. Tuzlu sabun. Tırnak plakalarının mantarını tedavi etmek için ayaklar uygun şekilde köpürtülmeli ve ardından tuz serpilmeli ve bir bandajla sarılmalıdır. Sabah bandajı çıkarın ve ayaklarınızı ılık suyla yıkayın.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir

Belirli koşullar altında, ayak tırnağı mantarı için halk ilaçlarının belirli sonuçlar vermesine rağmen, bunlara tamamen güvenmemelisiniz - bu, hastalığın seyrinin ağırlaşmasına neden olabilir. Patojenin tipine ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, bir doktor tarafından reçete edilen geleneksel bir ilaçla tedavi daha etkili olacaktır. Ve elbette, bacaklarınızı çalıştırmamalısınız - bu durumda tedavi uzun sürecektir.