İpuçları: Tırnakları mantar hastalıklarından nasıl korursunuz

ayak tırnağı mantarı nasıl tedavi edilir

Yağmurda ıslanmış botlar, dar ve sıcak ayakkabılar, azaltılmış bağışıklık - tüm bunlar onikomikoz riskini artırır.

Mantarlar sonbaharda saldırır

Bacakta parmaklar ve tırnak arasındaki hoş olmayan çatlaklar sarardı mı? Mantar kapmış olabilirsiniz. Dünya nüfusunun yaklaşık %10'u bu mikroskobik düşmandan muzdarip ve son 10 yılda onikomikoz (veya tırnak mantarı) kurbanlarının sayısı iki katından fazla arttı.

Hem erkekler hem de kadınlar, eşit başarı ile kurbanı olurlar. Ancak yaşla birlikte hastalanma riski artar. Örneğin, 70 yıl sonra, her iki kişiden biri onikomikozdan muzdariptir.

Neyse ki, bebeklerin tırnakları bir yetişkininkinden çok daha hızlı uzadığından ve mantarın aksine, mantar oldukça yavaş geliştiğinden, çocukların enfekte olma olasılığı çok daha düşüktür.

Mantar nereden alınır? Evet, büyük olasılıkla kendi akrabalarından.

Son araştırmalar, iki kişiden oluşsa bile tırnak mantarının en sık ailede bulaştığını bulmuştur. Risk grubu, aşırı terleme, zayıf bağışıklığı, düztabanlığı olan kişileri içerir. Çok dar ayakkabılar hastalığa neden olabilir: içinde ayak ve tırnakların derisi yaralanmaya daha duyarlıdır. Sentetik elyaftan yapılmış çoraplar ve çoraplar, sonbaharda yetersiz havalandırma ve kışlık ayakkabılar ayaklar için nemli bir mikro iklim oluşturur. Ellerin yıkama ve temizlik ürünleriyle sık sık teması, ellerdeki tırnaklara zarar verir ve mantar sadece zayıflamış ve hasar görmüş tırnak plakalarını tercih eder, sağlıklı bir tırnak mantar enfeksiyonuna karşı neredeyse savunmasızdır. İşte onikomikozun ana nedenleri:

Deride çatlaklar ve çizikler, tırnak yaralanması, sürekli ıslak ayaklar.

Hastalıkların varlığı: diyabet, AIDS, obezite, azaltılmış bağışıklık. Bacakların damar tonusu bozulursa, örneğin kalp yetmezliği veya varisli damarlarda hastalanma riski artar.

Antibiyotik almak, oral kontraseptifler.

Hastalık önce ayak derisinde, genellikle interdigital kıvrımlarda ortaya çıkar. Deriye yerleşmiş parazitik bir mantar herkesin hayatını zehirleyebilir.

Zamanla, etkilenen bölge tırnakları sadece bacaklarda değil aynı zamanda ellerde de yakalar. Er ya da geç, başka bir kişi dökülen cilt pullarına basacak ve enfekte olacak.

Dıştan, tırnak mantarının görünümü şöyle görünebilir: tırnakların rengi ve kalınlığı değişir, tırnaklar parçalanmaya veya çökmeye başlar.

enfeksiyon nerede

Hem ortak alanlarda (spor salonlarının soyunma odalarındaki zeminde, hamamda, yüzme havuzlarında, manikür / pedikür salonunda, otelde, sahilde) ve kendi evinizde mantar kapabilirsiniz.

Evde ailede, kırda veya bir partide paylaşılan ayakkabılar, çıplak ayakla yürümek, ev eşyaları ve mobilyalar (havlular, kilimler, örtüler) - bunlar aynı ailenin üyeleri arasında mantarın bulaşmasını belirleyen faktörlerdir. akrabalar ve arkadaşlar.

Tırnak mantarıyla mücadelenin en etkili yolu birincil korunmadır. Enfeksiyonu önlemek, daha sonra tedavi etmekten daha iyidir. Tırnak mantarı bulaşmasını önlemek için şu basit kurallara uymalısınız:

 1. Asla başkasının ayakkabısını kullanmayın ve ayakkabılarınızı başkalarına, hatta yakınlarına bile vermeyin.
 2. Hastalıklı ve sağlıklı tırnakların tedavisinde aynı manikür aksesuarlarını kullanmayın.
 3. Mümkünse, hastanın bacaklarının ve ellerinin temas ettiği tüm nesneleri dezenfekte edin.
 4. Halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümeyin ve bunu evde de yapmamak daha iyidir. Hamam, sauna veya havuzu ziyaret ederken, su sıçramalarına karşı koruma sağlayan kapalı lastik terlikler kullanın. Sahilde de sadece terlikle gidin.
 5. Havuzdan sonra duş almanız gerekir.
 6. Ayak tabanlarınızda çatlaklar varsa asla banyo ve havuzları ziyaret etmeyin.
 7. Halka açık yerleri ziyaret ettikten sonra ayak derisine borik alkol veya bir tür mantar önleyici merhem, krem, jel veya sprey uygulayın. Önleme için, hemen hemen tüm antifungal ajanlar veya antiseptiklerin alkol çözeltileri uygundur.
 8. Uzun süre lastik çizme giymeyin, ayaklarınızı ovuşturan rahatsız edici ayakkabılar.
 9. Sentetik çorapları veya taytları kötüye kullanmayın, günlük olarak değiştirin.

Derhal doktora!

Bir mantar enfeksiyonu kaptığınıza dair ilk şüphede, bir mikolog veya dermatoloğa danışmalısınız. Doktor sadece bir muayene yapmakla kalmayacak, tırnağın kalınlığını, yapısını değerlendirecek, aynı zamanda analiz için doku kazımaları yapacaktır. Ancak bu şekilde mantarın varlığını, türünü belirleyebilecek ve doğru tedaviyi yazabilecektir.

Onikomikoz tedavi edilmezse tırnak kaybına neden olabilir. Enfeksiyon tüm vücuda zarar verir. Mantar toksik maddeler salgılar, alerjik reaksiyonlara neden olur ve bağışıklığı azaltır.

İlk aşamalarda enfeksiyondan kurtulmanın oldukça kolay olduğunu açıkça bilmek gerekir. Hastalık ilerlemezse, lokal tedavi yapılabilir: tırnağın etkilenen bölgelerini kesin, kalan tırnağı mantar önleyici vernikle kaplayın, günümüzde çok sayıda olan mantar önleyici merhemlerle yağlayın.

Mantarın tırnaklarınızda ne kadar uzun süre yaşarsa, ondan kurtulmanın o kadar zor olduğunu unutmayın. Daha sonraki aşamalarda, enfeksiyondan birkaç yıl geçtiğinde (ve ayak tırnakları etkilenir), mantar hastalıklarının tedavisi zordur.

Ne bilmek istiyorsun

 • Bir mantarın ilk cilt belirtilerinde alarmı çalmak gerekir. Derideki mantar enfeksiyonu tırnaklara göre daha kolay ve hızlı tedavi edilir. Etkilenen bölgeleri herhangi bir eczanede bol miktarda bulunan mantar önleyici maddelerden biriyle yağlamak sadece bir hafta yeterlidir.
 • Mantar ayrıca saçı da enfekte edebilir, ancak en yaygın olanı tırnaklardaki mantarlardır.
 • Bazen tırnakların görünümündeki bir değişiklik bir mantarla ilişkili değildir, ancak iç organların durumundan kaynaklanır: kardiyovasküler ve pulmoner yetmezlik, böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğu. Güçlü ilaçlar aldıktan sonra tırnaklar sararabilir. Tırnak hasarına liken planus, egzama, sedef hastalığı da neden olur ve son olarak tırnak yaralanmaları da meydana gelir. Ancak çoğu zaman, tırnakların görünümü bir mantar enfeksiyonundan sonra değişir.

halk tarifleri

Tırnak mantarının halk ilaçları ile tedavisi nadiren etkilidir. Ancak, burada iki tarif var.

 1. Ağrıyan tırnağa bir parça kombu çayı sürün ve parmağınızı sarın. Bu, tırnağı yumuşatacak ve kesmenizi kolaylaştıracaktır. Tırnak tamamen yumuşayana kadar işlemi tekrarlayın. Ardından bacaklarınızı iyice buğulayın ve bu karışımla yağlayın: bir ölçü sirke özü, iki ölçü gliserin, iki ölçü %96 alkol alın. Sarımsak yağı hazırlayın: sarımsağı rendeleyin ve altmış dereceye kadar ısıtılmış ayçiçek yağını dökün (yağ sarımsağı örtmelidir) - her şeyi karıştırın ve sıkıca kapatılmış bir kapta birkaç gün demlenmesine izin verin. Bir parça pamuğu bu yağa batırın, ağrıyan tırnağa uygulayın ve bandajlayın. Üstüne plastik bir torba koyun - bu şekilde yatak çarşaflarını lekelemezsiniz, çünkü bu tür bir işlem yatmadan önce yapılmalıdır. Tedavi süresi 10-15 gündür.
 2. Yatmadan önce ayaklarınızı iyice yıkayın. Bir pamuğu %9 sirkeye batırın ve tırnağınızın üzerine koyun. Parmağınızı bir film ile üstüne sarın ve bir yara bandı ile sabitleyin. Sabahları prosedürü tekrarlayın. Böyle bir tedaviden bir gün sonra ayaklarınızı yıkayın. Tırnaklarınızı sıraya koyun - nerede kesilir, nerede temizlenir. Prosedürü tabanda birkaç kez tekrarlayın.