Ayak başparmağında mantar: belirtiler, tanı, tedavi, korunma

ayak tırnağı mantarı olan kız

Şu anda, dünya sakinlerinin yaklaşık %25'i mikozlardan muzdariptir. Genellikle hastalık bacaklarda ifade edilir. Ayak başparmağındaki tırnağın mantarı, bir insanı normal, sessiz bir yaşamdan mahrum bırakan pek çok hoş olmayan anlar yaşatır. Ayrıca komşu bölgelere de yayılabilir. Ayak başparmağındaki mantar nasıl tedavi edilir? Hangi ilaçlar en etkilidir? Bu soruların cevapları yazımızda.

Görünüm nedenleri

Ayak başparmağının derisindeki mantar halka açık yerlerde (banyolar, saunalar, yüzme havuzları, su parkları ve insanların ayakkabısız yürüdüğü diğer kurumlar) alınabilir. Mantar sporlarının genellikle insanların derisine bulaştığı, ancak herkesin enfekte olmadığı belirtilmelidir. Enfeksiyonun oluşması için mikroorganizmanın deri hücrelerine girmesi, orada tutunması ve çoğalmaya başlaması gerekir. Bu, yaralar ve mikro çatlaklar tarafından kolaylaştırılır. Onları göremeyebiliriz, ancak mantarlar için ardına kadar açık kapılardır.

mantar tedavisinden sonra sağlıklı ayak tırnakları

Aile üyelerinden biri zaten mikoz hastasıysa, onunla enfekte olmak da mümkündür. Bu durum, kişilerin kişisel hijyen kurallarına uymaması, ortak havlu kullanmaması, aynı yatakta uyuması, ortak ayakkabı ve çorap giymesi durumunda görülür.

Bir kişinin güçlü bir bağışıklık sistemi varsa, halka açık yerlerde mantar enfeksiyonu tehdidi azalır.

Küçük resimdeki mikoz, çıplak ayakla yaparsanız, mağazalarda veya pazarda ayakkabı denedikten sonra da görünebilir.

Mantar enfeksiyonuna katkıda bulunan diğer faktörler:

 • Ayak hijyeni eksikliği.
 • Aşırı terleme (ter, mantarlar için mükemmel bir üreme alanıdır).
 • Düz ayak.
 • Dar ayakkabı giymek.
 • Yaşlılık (yıllar geçtikçe insanlarda kan dolaşımı bozulur, bağışıklık zayıflar).
 • Dezenfekte edilmemiş aletlerle pedikür yapmak.

Daha sık olarak, mantar, dermisin yumuşak katmanlarında gelişmesi daha kolay olduğu için, ilk olarak başparmağın derisinde görülür. Hastalık tedavi edilmezse tırnaklara kadar gider. Bununla birlikte, bazı durumlarda, onikomikoz birincil hastalıktır ve zaten etkilenen tırnak plağından mikroorganizmalar cilde yayılır.

işaretler

Tırnak plağını enfekte eden mikroorganizmalar, yıkımına katkıda bulunan enzimler salgılar. Böylece mantar kendi üremesi ve kolonilerin büyümesi için yer hazırlar. Semptomlar hastalığın evresine bağlıdır.

Derinin mikozları şiddetli kaşıntı ile kendini gösterir. Bu ilk işaret. Sonra hafif eksüda ile dolu bir kabarcık belirir. Balon patlar ve yerinde derin bir çatlak oluşur. Son derece acı verici, ayakkabıyla yürümek bile insanı incitiyor. Ayrıca yara kaşınmaya devam eder. Etrafında kuru, pul pul deri oluşur. Çatlak iyileşebilir, ancak kısa süre sonra yeniden ortaya çıkar.

mantar ayak tırnağı enfeksiyonu

İlk başta, hastalık tırnak plağında kendini göstermez. Ayak başparmağında tırnak mantarı olduğundan ayrı beyazımsı lekeler ve şeritlerden şüphelenmek mümkündür. Yukarıdaki fotoğraf, etkilenen bölgenin nasıl göründüğünü göstermektedir.

İkinci aşamada, tırnak kaybolur (bazen sararır), önemli ölçüde kalınlaşır ve kıvrılır. Genellikle deriye doğru büyüyebilir, yürürken ağrıya ve lokal iltihaba neden olabilir.

Onikomikozun üçüncü aşamasında tırnak gevşer, kesmek acı verir. Bazı hastalarda deriden pul pul dökülebilir. Bu aşamada, tırnak plağı, yüzeylere kolayca dağılan mantar sporları için bir yuva haline geldiğinden, hasta başkaları için önemli bir tehdit oluşturur.

sınıflandırma

Onikomikozun üç aşaması vardır:

 • Birincisi, dokuda bir değişiklik olmaması, ton değişikliklerinin yeterince görünmemesi: şeritler, lekeler görünebilir.
 • İkincisi - plaka sarımsı olur, parlamayı bırakır, ayaklardan hoş olmayan bir koku gelir.
 • Üçüncüsü - plaka kendi dokusunu kaybeder, gevşer, tırnak yatağından pul pul dökülür.

Çivinin rengine göre, hangi mantarın onu işgal ettiğini anlayabilirsiniz:

 • Sarımsı lekeler dermatofit lezyonunu gösterirken, değişiklikler plakanın ortasındaki ve kenarlardaki alanlarla sınırlıdır.
 • Kenarlardaki değişikliklerin yeri ve pullanma, maya ailesinin mantarlarının verdiği hasarı gösterir.
 • Plakanın koyulaşması, parmakta kan dolaşımının olmadığını ve küf mantarlarının eklendiğini gösterir.

Tedavi

Ayak tırnağı mantar tedavisinin başarısı, tamamen ne kadar erken başladığına bağlıdır. İlk aşamalarda, yerel ilaçlar mikozun tedavisine yardımcı olabilir ve sonraki aşamalarda ve batık bir çivide yalnızca cerrahi tedavi yardımcı olabilir.

tırnak mantarının tedavisi için merhem uygulaması

İlaçlar

Başparmak tırnağındaki mantar, ağızdan alınan özel vernikler, merhemler ve ilaçlarla tedavi edilir. İlk aşamalarda hastalık 1-2 ay içinde tedavi edilebilir, daha sonraki aşamalarda altı ay hatta bir yıl sürebilir.

Şanslı

Terapötik verniklerin etkisi, plakanın yumuşaması ve dezenfekte edici bir sonuç ile ilişkilidir. Vernik tırnak plağına nüfuz eder ve mantarı yok eder.

Merhemler, kremler ve spreyler

Bu tür ilaçlar dermatomikoz ve onikomikoz için kullanılır. Oldukça etkilidirler ve advers reaksiyonlar son derece nadirdir. Bu fonların günde bir veya iki kez uygulanması tavsiye edilir.

Oral müstahzarlar

Daha sonraki aşamalarda ayak başparmağı mantarının tedavisi için tabletler kullanılır. Mikoz ile sadece karmaşık tedavi yardımcı olabilir. Oral müstahzarlar arasında tabletler ve kapsüller bulunur.

Bir çivi nasıl çıkarılır

Ayak başparmağındaki mantar ile tırnak plağının çıkarılması etkili bir sonuç verebilir. Bunu yapmak için tırnağı yumuşatmaya yardımcı olan araçlar kullanın: yamalar, merhemler, kremler.

donanım pedikürü

Bu kozmetik bir işlem değil, tıbbi bir işlemdir. Tıbbi kurumlarda gerçekleştirin. Donanım pedikürü, taşlama kaplamalı özel bir nozul ile yapılır. Bu işlem sayesinde ayak başparmağındaki mantardan kurtulabilirsiniz. Fotoğraf, bir donanım pedikürü uygulamasını göstermektedir.

ayak başparmağındaki mantar için terapötik manikür

Prosedür nasıl:

 • Etkilenen bölge dezenfekte edilir.
 • Özel ilaçlarla yumuşatın.
 • Nozullarla dış tabakayı çıkarın.

Prosedür, katmanları kademeli olarak kaldırarak çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir. Çivinin sağlıklı kısmı etkilenirse, bu mantarın daha da yayılmasını tetikleyebilir.

Bu yöntemin avantajları şunları içerir:

 • Çivinin etkilenen kısımlarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması.
 • Ağrının olmaması.
 • Tıbbi merhemler ve vernikler için iyi geçirgenlik elde etmek.

Ancak bu tür pedikürün dezavantajları vardır:

 • Alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.
 • Enfeksiyon riski vardır.

Lazer

Lazer teknolojileri, diğer mantar temizleme yöntemlerinden çok daha umut vericidir. Işın noktasal olarak ısınır ve sağlıklı dokulara dokunmadan zararlı mikroorganizmaları yok eder.

Tırnak plakalarının lazerle çıkarılması birkaç dakika sürer. Birden fazla parmağa bulaşmışsa lazer işlemi daha uzun sürer. Mantarlı bir çiviyi çıkarmak, hasarın derecesine bağlı olarak birkaç seans sürebilir. Sağlıklı tırnaklar ancak altı ay sonra tekrar uzar.

Ameliyat

Bu tür bir işlemle hastalıklı tırnak tamamen çıkarılır. Bu yöntemi yalnızca diğer yöntemlerin hastalıktan kurtulmaya yardımcı olamadığı durumlarda kullanın. Ayak başparmağındaki tırnağın çıkarılması, ancak ameliyattan sonra hasta doktor tarafından verilen karmaşık bir tedaviye tabi tutulursa mantarı yok edebilir.

İşlem kontrendikedir:

 • Kan pıhtılaşması zayıf olan insanlar.
 • Akut dönemde bulaşıcı ve diğer hastalıklara sahip olmak.
 • Anestezi intoleransı.
 • Şeker hastalığından muzdarip.
 • Bağışıklık hastalığı olanlar.
 • Genişlemiş damarlar ve geçirgen kılcal damarlar ile.

operasyon nasıl yapılır

İşlem anestezi altında yapıldığı için hasta için ağrısızdır. Tırnak ve çevresindeki deri iyot ile tedavi edilir. Doktor tırnak plağının altına özel bir alet yerleştirir ve deriden izole eder. Çivinin küçük bir bölgesi etkilenirse, sadece o kısım çıkarılır.

İşlem sonrası yaraya antibiyotikli ilaç sürülür ve bandajlanır. İyileşme süreci birkaç hafta sürer. Ligasyon gerektirir. Yeni bir çivi yetiştirme süreci birkaç ay sürebilir.

Olası sonuçlar:

 • İşlemden sonra kesme, ağrı.
 • Enfeksiyon.
 • Düzensiz tırnak büyümesi.
ayak başparmağındaki mantar tedavisi için tuz

Kurtarma

Genellikle doktor yara bakımı konusunda kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunur. Ancak, bazı genel ipuçları var:

 1. Ameliyattan sonra en az 1 ay yatak istirahati.
 2. Açık bir yara düzenli olarak tedavi edilmeli, yeni steril pansumanlar uygulanmalı ve ilaçlar (merhemler, kremler) kullanılmalıdır.
 3. İşlemden sonra doktor ilaçları (anti-inflamatuar, analjezik, antifungal) reçete eder.

önleme

Onikomikoz enfeksiyonu riskini azaltmak için aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

 • Güzellik salonunda mantar bulaşabilir. Bu, manikür-pedikür aletlerinin yetersiz sterilizasyonu durumunda olur. İyi bir üne ve çok sayıda olumlu eleştiriye sahip salonları ziyaret etmelisiniz.
 • Evde yapılan bir pedikür için aksesuarlar, kendinize ait olmanız ve yabancıları kullanmamanız tavsiye edilir.
 • Ayaklarınız çok terliyorsa, onlara talk pudrası veya pudra serpin ve banyo veya duş aldıktan sonra da kurulayın.
 • Bağışıklığı artıran vitaminlerin alınması tavsiye edilir.
 • Sık yapılan pedikür işlemleri tırnak plağını inceltir, yapısını bozar ve bu da mantar enfeksiyonuna katkıda bulunur.
 • Asetonlu oje çıkarıcı da tırnak plağına zarar verebilir.
 • Başkasının ayakkabısını giymek yasaktır.
 • Kurutma havlusu kişisel olmalıdır.
 • Ayaklardaki çatlaklar, mikozun ortaya çıkması için bir risk durumudur, bu nedenle zamanında tedavi edilmelidir.

Halk ilaçları

Ayak başparmağındaki bir mantarın nasıl tedavi edileceğiyle ilgilenenler, iyi sonuçlar veren geleneksel tıp yöntemlerinin de olduğunu hatırlamalıdır.

Daha sık bu tarifleri kullanın:

 1. Sofra sirkesine dayalı losyonlar. Yarım bardak su, gliserin ve sirke alın, karıştırın. Elde edilen sıvıda, bir gazlı bez peçete nemlendirilir ve mantardan etkilenen tırnaklara 25 dakika boyunca uygulanır. Prosedür günde 2 kez oynanmalıdır.
 2. Kahve banyosu. Kahveyi (tercihen doğal) içeceğin güçlü çıkması için demleyin, ardından biraz soğumasını bekleyin. Bacaklar 25 dakika boyunca karışıma indirilmelidir. Operasyonun 5 gün boyunca günlük olarak yapılması gerekmektedir.
 3. İyot. Ucuz bir ilaçtır, ancak güçlü bir antiseptik olarak kabul edilir. Etkilenen bölgeleri pamuklu çubukla yağlarlar. Prosedürü bir hafta boyunca yapmak, ardından 7 gün ara vermek ve kursa tekrar başlamak gerekir.
 4. Deniz tuzu ile banyolar. Bir kase ılık suya bir yemek kaşığı tuz ekleyin ve ayaklarınızı bu tuza 20 dakika daldırın.
 5. Yaban turpu bandajı. Taze yaban turpu kökleri almak, ince bir rende üzerine rendelemek gerekir. Bir kompres için bir çay kaşığı rendelenmiş kütle yeterlidir. Geceleri bir bandaj uygulamak gereklidir.
 6. Patates ile sıkıştırın ve banyo yapın. Patates kabuklarına ihtiyacın var. Yıkanmaları ve kaynatılmaları, ezilmeleri gerekir. Banyo için temizliklerin pişirildiği et suyu kullanılmalıdır. Daha sonra hazırlanan püre etkilenen tırnaklara uygulanır. Bandaj. Ürün soğuduğunda, iç yağı tırnaklara sürün.

Halk ilaçları sadece hastalığın ilk aşamalarında etkilidir. Profilaksi olarak ve karmaşık tedavide kullanılabilirler.

incelemeler

Ayaklarında mantardan muzdarip insanlar, merhemlerin, verniklerin, spreylerin ve diğer dış ajanların yalnızca ilk aşamada saçkıran ile yardımcı olduğunu yazar. Mantarın tüm sporlarını öldüremedikleri için onikomikoz tedavisi için uygun değildirler. Bu nedenle tedavi sırasında gözle görülür bir iyileşmeden sonra nükslerin olacağı kesindir.

Hastalara terapi sırasında veya sonrasında ayakkabı, çorap ve taytları yedek almamaları ve çöpe atmamaları tavsiye edilir.

Ayrıca, mantara yakalanan kişilere hastaların evde her zaman çorapla yürümeleri tavsiye edilir. Aksi takdirde, mantar sporları daireye yayılacaktır.

Tırnak mantarından kurtulmaya çalışanlara göre bu hastalığın tedavisi oldukça zordur. Terapi süreci uzun olmalıdır. Oral kullanım için en etkili yol, ancak hepsinin birçok olumsuz reaksiyonu ve kontrendikasyonu var.

Tüm hastalar, hastalığı tedavi etmektense önleyici tedbirleri izlemenin daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir.