adlı tırnak mantarının tedavisi için etkili bir çare

Tahminciler sıcak Ağustos ve ılık Hint yazı vaat ediyor - hafif elbiseler ve tabii ki açık sandaletler. Ancak, bu tür ayakkabıların kendi gereksinimleri vardır. Sarı hasarlı tırnaklar özensiz görünür, kapalı burunlara gizlenmeleri gerekir. Bu da elbette yaz havasının sevincini bozabilir. Bu tırnakların nedeni genellikle mantardır.

klinikte tırnak mantarı tedavisi

Mantar, en rahatsız edici hastalıklardan biri olan onikomikoza neden olur. Üstelik sanılanın aksine o kadar da güvenli değil. Mantar tedavi edilmezse gelişecek, insan derisinin geniş alanlarını kaplayacak ve daha sonra bir kişinin iç organlarına bile zarar verebilir.

Yaşlılar risk altında

Doktorlar, çoğu zaman sauna ve banyo severlerin, yüzeyin iyice temizlenmediği ve dezenfekte edilmediği tırnak mantarı ile enfekte olduğunu söylüyor. Bu tür yerlerdeki mantar "buğulanır", enfekte bir kişinin ayaklarından ayrılır ve başka bir kişiye kolayca yapışabilir.

Bununla birlikte, mantarı görünüşte güvenli yerlerden - örneğin bir partide - alabilirsiniz. Ev sahibinin tırnak mantarı varsa ve konuk terliklerini çıplak ayaklarına koyarsa, büyük olasılıkla enfekte olurlar.

İnsan vücuduna girdikten sonra mantar uzun süre gelişir ve varlığını fark etmek çok zordur. İlk adım, tırnak plağının rengindeki değişikliklere dikkat etmektir, bulutlu veya sarı olur - dermatoloji bölümünün başkanı dermatolog diyor.

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve ayaklardan keskin bir koku geliyor. Mantarın çoğu zaman ayak tırnaklarında kendini göstermesine rağmen, bunun sadece orada lokalize olduğu anlamına gelmediği açıklığa kavuşturulmalıdır. Mantar, bacaklar ve ellerdeki tırnakların yanı sıra ayakların, ellerin ve tüm vücudun derisini etkiler. Soyulma genellikle ciltte görülür - plakalar, halkalar şeklinde ve un benzeri olabilir (derinin olukları olduğu gibi un serpildiğinde). Takviye edebilen ve patlayabilen kabarcıkların görünümü mümkündür. Tırnaklar kalınlaşabilir, çökebilir, tırnak yatağından ayrılabilir, renk değiştirebilir. İleri vakalarda, bir kişinin iç organları bile acı çeker.

20 ila 50 yaş arasındaki erkekler tırnak mantarı enfeksiyonu için risk grubu olarak kabul edilir, çünkü tırnak mantarı ile enfekte olma olasılıkları daha yüksektir. Bununla birlikte, doktorlar hemen hemen her insanın onikomikoz ile enfekte olabileceğini not eder.

Tırnak mantarının %90'ı dermatofitler ve küflerden kaynaklanır. Dermatofitler doğrudan temas (özellikle aile üyeleri arasında) ve ev eşyaları yoluyla bulaşır. Maya mantarları, bağışıklık sistemi zayıfladığında hastalığa neden olur.

Özellikle, doktorların açıklığa kavuşturduğu gibi, bağışıklığı azalmış kişiler enfekte olur. Bu nedenle, emeklilik öncesi ve emeklilik yaşında olan veya kronik hastalıkları olan kişiler risk altındadır.

hasta klinikte tırnak mantarını tedavi eder

Karmaşık bir yaklaşım

Tırnak mantarını tedavi etmek için diğer hastalıklar gibi bir doktora görünmeniz gerekir. Ayrıca, hastanın ne tür bir hastalıktan muzdarip olduğunu belirlemek için önce bir analiz - kazıma yapmanız gerekir. Aynı zamanda, mantarın kalbi (miselyum) kural olarak, tırnak plağının derinliklerinde yer aldığından ve sporları tırnağın yüzeyinde olduğundan, mantarı kapsamlı bir şekilde tedavi etmek gerekir.

Doktorlar tarafından reçete edilen lazer, merhem ve kremler etkili tedavi yöntemleri olarak kabul edilir. Ve uzmanlar pedikürü sadece sıradan bir pedikür değil, aynı zamanda tıbbi bir pedikür tedavide yardımcı olarak görüyorlar.

Gerçek şu ki, mantar tırnakları büyük ölçüde değiştirerek onları kalınlaştırır. Bu elbette çirkindir, ancak asıl mesele, çivilerin bu şeklinin miselyuma ulaşmak çok daha zor hale geldiğinden tedaviyi zorlaştırmasıdır. Tıbbi pedikür, tırnak mantarının kaliteli tedavisi için bir hazırlıktır.

Ancak uzmanlar, böyle bir pedikürün bir güzellik salonunda yapılamayacağı konusunda uyarıyorlar. Derideki nasır, nasır, çatlakların giderilmesi ve mantardan etkilenen tırnakların sonraki işlemler için düzeltilmesi sadece klinikte yapılabilmektedir. Hasarlı ayaklarla çalışmak için genellikle güzellik salonlarında kurulmayan özel bir aparat gerekir - bu tıbbi bir tekniktir. Ve bu prosedürü uygulayan ustaların tıbbi pedikür ve hatta çoğu zaman tıp eğitiminde sertifikaları vardır.