Ayak tırnağı mantarı nasıl tedavi edilir?

Yaz geldi, hepimiz bu zamanı dört gözle bekliyorduk, çünkü dışarısı giderek ısınıyor ve daha rahat oluyor, bu da nihayet hafif ve açık ayakkabılar için zamanın geldiği anlamına geliyor. Ancak, en yaygın ve rahatsız edici hastalıklardan biriyle ilişkili nedenlerden dolayı ayaklarınızı çıplak bırakmaktan utanıyorsanız ne yapmalısınız?ayak tırnağı mantarı.

Bu yazımızda sizlere bu konudan olabildiğince basit ve hızlı bir şekilde bahsetmeye çalışacağız.Nasıl tedavi edilirbu rahatsızlık ve ondan mümkün olduğunca verimli ve acısız bir şekilde nasıl kurtulacağınız.

Ayak tırnağı mantarı. Hastalığın tedavisi ve nedenleri

Öncelikle tırnak mantarının ne olduğuna bakalım. Bu, beslenmeye, yani ayaklarınızın nemine (terine) ihtiyacı olan canlı bir organizmadır. Gibi bir sorunla ilişkili en yaygın hastalıklardan biriayak tırnağı mantarıonikomikozdur, çoğunlukla dermatofit mantarlarından ve çok daha az sıklıkla mikrosporyadan kaynaklanır.

Tırnak plağının 5 tip onikomikoz lezyonu vardır:

 • Distal - tırnağın ön tarafının kaplanması;
 • Yanal - tırnağın yan kısımlarının kaplanması;
 • Proksimal - tırnağın arkasının kaplanması;
 • Yüzeysel - çiviyi sarımsı lekelerle kaplamak;
 • Toplam - bir bütün olarak tırnak plağının kapsamı;

Tüm lezyon tipleri, renk değişikliği, deformasyon, kırılganlık gibi ortak görünür semptomlara sahiptir.

Mantar enfeksiyonu odakları

Spor salonunu, havuzu, spa veya masaj salonunu düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, kişisel hijyeninize çok dikkat edin, çünkü bu yerlerde mantar enfeksiyonu yayılmak için tüm koşulları alır. Mikoz gelişimi için en iyi uyarıcı görevi gören yüksek düzeyde nem ve ılımlı bir sıcaklık vardır (mantar enfeksiyonunu tetikleyen bakteriler). Duşa veya masaj odasına ayakkabısız girerseniz mantarı yakalayabilirsiniz.

Ayak tırnağı mantarının bir kullanıcı ile doğrudan temas yoluyla bulaşabileceğini de hatırlamakta fayda var.

Tırnak mantarı nasıl gelişir?

 • Ayağı sıkıştıran ve hava sirkülasyonunu engelleyen sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabıların yanı sıra rahatsız edici ve dar ayakkabılar giymek. Böyle bir ortamda mikoz hızla gelişir;
 • Tırnak plağı ile uygulanan vernik arasında mantar gelişimini destekleyen jel cila (kadınlar için);
 • Ayakların artan terlemesi;
 • Tırnaklarda kusurlar veya yaralanmalar;
 • Düz ayak;
 • Yavaş tırnak büyümesi;
 • Tırnaktaki metabolik süreçlerin ihlali;
 • uzuvlara zayıf kan temini;
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları;
 • Zararlı çalışma koşulları (toz, gaz kirliliği, yüksek nem);
 • antibiyotik almak, hormonlar;

Enfeksiyonu önlemek için, zaten ihmal edilmiş bir vakayı tedavi etmekten çok daha kolay olan zamanında ayak hijyeni gereklidir. İleri bir aşamada, mantar sadece komşu tırnaklara değil, aynı zamanda zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili bir dizi başka hastalığın gelişimine katkıda bulunabilecek kanla diğer insan organlarına da yayılabilir.

Eşlik eden hastalıklar açısından bu rahatsızlığa diğerlerinden daha duyarlı olan insan kategorileri de vardır, yani:

 • Diabetes mellitus ile (diyabetik ayak);
 • Fazla kilolu olmak (obez);
 • Kardiyovasküler hastalık ile (venöz hastalık).

Ayak tırnağı mantarı belirtileri

Öyleyse, mantarı daha sonra tırnağa derinlemesine sokmamak ve komşu parmakların sağlıklı tırnak plakalarına yayılmasını önlemek için mantarı ilk belirtilerden nasıl tanıyabilirsiniz?

Ayak tırnağı mantarını erken bir aşamada tanıyabileceğiniz bir takım belirtiler vardır:

 • Tırnak plağının sararması;
 • Hafif deformasyon veya modifikasyon (çivi çok deforme olmuşsa);
 • Ayak parmaklarındaki sinir uçlarını ve yumuşak dokuları ortaya çıkaran tırnağın yarılması ve kırılganlığı (hafif bir dokunuşla ağrı ve rahatsızlık getirecek);
 • hoş olmayan koku (artan terleme ile ilişkili).

Tırnak mantarı fotoğrafı

tırnak mantarı neye benziyor

Ayak tırnağı mantarını tedavi etmenin modern yöntemleri

Hastalığın yukarıdaki belirtilerinden birini bulursanız, kendi kendine ilaç almamalısınız. Ağda, çivi veya bacağın etkilenen bölgesine ne uygulamanız gerektiğini ve bir hafta içinde her şeyin kaybolması için hangi ilacı kullanmanız gerektiğini size mutlu bir şekilde söyleyecek çok sayıda blogcu ve geleneksel şifacı var. ya da iki. Ne yazık ki mantar hastalıklarını tedavi etme süreci hepimizin istediği kadar basit ve hızlı değildir. Genel klinik tabloda gözle görülür bir iyileşme olsa bile, tedavinin durdurulmasının istenmediği anlaşılmalıdır, çünkü bu, er ya da geç bir nüksetme olabileceği ve tedaviye yeniden başlamanız gerekeceği gerçeğiyle doludur. Ve kendi başınıza antifungal kremler, spreyler, jeller seçerek - durumu ağırlaştırma veya istenen etkiyi elde etmeden boşuna para harcama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kapsamlı bir muayeneden sonra sizi enfeksiyondan kurtaracak etkili ilaçları yalnızca bir uzman seçebilecektir.

Modern tıp, mantar için birçok tedavi sunar:

 • Lokal tedavi - tedavi, çoğu durumda yalnızca iyileştirici bir etkiye yol açan, ancak tam bir iyileşmeye yol açmayan geleneksel antifungal ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir;
 • Tıbbi tedavi - tam bir tedavi garanti edilir, ancak vücut antimikotiklerin ve nabız tedavisinden kaynaklanan toksisitenin etkisi altında olduğundan yan etkiler hariç tutulmaz;
 • Cerrahi müdahale - bu yöntem etkisizdir, çünkü kusurlu bir tırnak büyütme olasılığı yüksek olduğundan, her zaman tam bir iyileşmeye yol açmaz. Ayrıca, uzun iyileşme sürecini de unutmayın;
 • Lazer tedavisi - Tırnak mantarı için lazer tedavisi daha az etkilidir. Lazer tedavisinin sıcak ışın kullanımına dayanması nedeniyle, bu tür bir ısıl işlemden sonra tırnak plakaları büyümelerini yavaşlatır ve bu nedenle mantar bloke olmaz, ancak yayılmaya devam eder. Lazerle mantar tedavisi, artık pratik olarak kullanılmayan etkisiz bir yöntemdir;

Tırnak mantarını tedavi etmenin en iyi yolu nedir?

Ana görev ve amaç, hastayı tırnak mantarından rahatsızlık duymadan ve hoş olmayan sonuçlar olmadan hızlı, etkili bir şekilde rahatlatmak olduğundan, Fotodinamik Tedavi yöntemini öneriyoruz.

Bu, enfeksiyon odaklarını tamamen yok ederken mantar hücrelerinde oksijen oluşumunu sağlayan ışığa duyarlılaştırıcıların kullanımına dayanan mantarı tedavi etmenin en yeni yöntemidir. Daha sonra, bağışıklık sistemi hücreleri (fagositler), ölü mantar hücrelerini vücuttan kapsamlı bir şekilde emer ve uzaklaştırır.

Işık kullanırken, tüm mantar bakterileri birkaç dakika içinde ölür. Bu terapinin kesinlikle ağrısız ve yan etkisi olmayan bir süreç olduğunu da belirtmekte fayda var.

Fotodinamik terapi yönteminin her hastanın takdir edeceği bir takım avantajları vardır:

 • Etkililik: Enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak için sadece birkaç seans yeterlidir. Prosedürlerin sayısı, hastalığın gelişim aşamasına bağlıdır;
 • Sonuçsuz tedavi: fotodinamik terapi seanslarından sonra ciltte yara izi, çizik, mikro çatlak, kızarıklık veya tahriş kalmaz;
 • Ağrı eksikliği: Seans sırasında hafif bir karıncalanma hissi, daralma veya diğer hoş olmayan hisler hissetmeyeceksiniz;
 • Antibiyotik tedavisini tamamen değiştirir;
 • Önde gelen uluslararası uzmanlardan öneriler;
 • Tedavi süreci minimum zaman alır;

içintırnak mantarı tedavisibaşarılı oldu, profesyonellere emanet edin. Hastalığın gelişim evresini, cildin ve tırnak plağının durumunu doğru bir şekilde belirleyeceğiz ve mikozu düzelten etkili ilaçların kullanımıyla en son ekipmanları kullanarak prosedürleri reçete edeceğiz. Birkaç hafta içinde sadece kaşıntıyı unutmakla kalmayacak, aynı zamanda ayaklarınızın mükemmel durumuyla övünebileceksiniz.

Tedavi sürecinin bitiminden sonra, tırnak plağının protezleri için prosedürü gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Tırnak plakasını hızlı, verimli, doğru bir şekilde restore etmeniz ve bacaklara eşsiz bir görünüm kazandırmanız gerekiyorsa, plakanın protezi doğru karardır. Kliniğimizde bu işlem, modern ekipman üzerinde, mantar önleyici ve iltihap önleyici etkiye sahip etkili ilaçlar, gümüş ve platin nanopartiküller içeren jel ve akrilik malzemeler kullanılarak gerçekleştirilir. Tırnak plağının bir mantar enfeksiyonu veya tırnak plağının yaralanmasından sonra kısmen kaybolan kısmı (ancak tırnak plağının 2/3'ünden fazlası kaybolmamışsa) protezdir.

Prosedürün sadece kontrendikasyonların yokluğunda gerçekleştirildiğine, protez prosedürünü gerçekleştirmeden önce, tedavi edilmesi (mantar ve / veya başka bir enfeksiyon varlığında) veya profilaktik kullanımın zorunlu olduğuna dikkatinizi çekiyoruz. özel bir antifungal ve anti-enfeksiyöz ilaçlar kompleksi kullanarak bir tedavi kursu.

Mantar enfeksiyonu gibi hassas bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, deneyimli doktorların hastalığı tedavi etmenize yardımcı olacağı özel bir tıp merkezine başvurun.