Ayak tırnağı mantarı: nasıl tedavi edilir

Tırnak mantarı olmayan ayaklar

En yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri ayak tırnağı mantarıdır. Bu patolojinin ikinci bir adı vardır - onikomikoz. Patojenleri üç ana kategoride sınıflandırılır: maya benzeri, küf ve dermatomisetler. Çoğu zaman, bacaklardaki tırnak plağının zarar görmesi üçüncü gruptan kaynaklanır. Yabancı mikroorganizmaların tırnak altına girişini etkileyen birçok faktör vardır. Mantar enfeksiyonu, tezahürün nedenine ve şekline göre sınıflandırılır. Uzun süre hayatınızı mahvetmemesi için zamanında ve doğru bir şekilde tedaviye başlamak gerekir. Terapi, özel antifungal ilaçları (merhemler, kremler, tabletler, tıbbi çözeltiler, vernikler) içerir. Tedavinin yararsız olmaması için sizin durumunuzda hangi ilaçların etkili olacağını bulmak önemlidir.

Nedenler

Mantarla savaşmaya başlamadan önce gelişimini tetikleyen nedeni belirlemek gerekir. Mikroorganizmaların tırnağa derinlemesine nüfuz etmesini etkileyen ana faktörleri göz önünde bulundurun:

 • plakaya mekanik hasar;
 • enfekte bir kişinin kişisel hijyen ürünleriyle temas;
 • artan terleme;
 • rahatsız edici ayakkabılar kullanmak;
 • tırnağın yapısını bozan kimyasal ve yağ çözücü maddelerle sürekli temas;
 • kişisel hijyen kurallarını göz ardı etmek;
 • yüksek kirlilik, hava nemi ile ilgili meslekler;
 • bağışıklıkta keskin bir bozulma.

Ayak tırnağı mantarının gelişmeye başlayabileceği ikincil nedenler şunlardır:

 • cildin yaşlanması;
 • gastrointestinal sistemin işleyişinin ihlali;
 • alerjik reaksiyon;
 • adrenal bezlerin başarısızlığı;
 • hormonal bozulmalar (uzun süreli oral kontraseptif kullanımı, hamilelik);
 • Kötü alışkanlıklar;
 • alkollü içeceklerin düzenli tüketimi.

HIV, diyabet, obezite ve vücudun savunmasını olumsuz etkileyen diğer hastalıkları olan kişiler risk altındadır. Ayrıca aletleri dezenfekte etmeyen güzellik salonlarını ziyaret edenler, böyle bir sıkıntının gelişmesine karşı hassastır. Saunalar, hamamlar, yüzme havuzları ve insanların toplu olarak toplandığı diğer yerler mantar enfeksiyonu için uygun bir yaşam alanıdır.

Mantarın gelişimini tetikleyen altta yatan nedeni başlangıçta ortadan kaldırmazsanız, ilaç tedavisinin yeterli olmayacağını lütfen unutmayın. Bu nedenle, her şeyden önce, bir mikoloğa danışın. Doktor sizi gerekli tetkik ve tetkiklere yönlendirecektir.

Belirtiler

Her mantar türünün belirtileri farklıdır. İlk olarak, ana semptomlara bakalım:

 • ilk aşamada tırnak plağının yapısı bozulur ve rengi değişir;
 • ağrılı bir tırnak deriyi terk eder ve kısa sürede düşer;
 • ayak ve ayak parmaklarında kuruluk, kaşıntı, hoş olmayan bir koku var;
 • cildin bazı bölgeleri soyuluyor;
 • dysbiosis gelişir (hasta zayıf, uykulu hisseder, iştahını kaybeder).

İlacın doğru seçimi mantarın şekline bağlıdır. Her patoloji türünün semptomatolojisini düşünün.

isim nedensel ajan tezahürler
Dermatofit (en yaygın) Epidermophyton, Trichophyton, Microsporum Tırnakta sarı ve gri çizgiler oluşur. Yakında, bu tür oluşumlar bitişik parmakların tırnaklarında lokalize olur. İkinci aşama, tırnağın deriden ayrılması ile karakterize edilir. Mantar ayağa yayıldığı için ihmal edilen form tehlikelidir.
Maya (kadınlar erkeklerden daha hassastır, çünkü bu türün ana nedeni düzenli deterjan kullanımıdır) kandida İlk aşamada, kütikül etkilenir (iltihaplanır, basıldığında irin salınır). Ayrıca tırnak plağı yoğunluğunu kaybeder ve renk değiştirir, inişli çıkışlı olur, parçalar halinde kaybolur. Parmaklar şişmiş, enfekte olanlar ağrıdan şikayet ediyor.
Kalıp (tedavisi en kolay) Kalıp İlk aşamada tırnak içinde ve çevresinde dayanılmaz bir kaşıntı görülür. Sonra farklı renklerde lekeler belirir. İhmal edilmiş bir formda, plaka tamamen renk değiştirir, ayak derisinin kuruluğu görülür, çatlar ve ağrır.

Ek olarak, mantar, bireysel tedavinin seçimini de belirleyen gelişme derecesine göre sınıflandırılır:

 1. İlk form (normotrofik), plakanın gölgesinde bir değişiklik, üzerinde lekelerin oluşması ile karakterize edilir.
 2. İkinci aşama (hipertrofik) rahatsızlık getirir. Çivinin deformasyonu (kırılganlık, tüberozite) şeklinde kendini gösterir.
 3. Üçüncü form (atrofik), plakanın (yataktan ayrılmış) tam atrofisini ifade eder. Bu aşama ihmal edilir, tedavisi oldukça zordur.

Bir doktora danışmanız önerilir, çünkü amatör performans sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda olumsuz sonuçlar da getirebilir.

tedavi

Tırnak mantarı gibi korkunç bir sorun mu yaşıyorsunuz? Ayaklarınızdan gelen kaşıntı ve hoş olmayan kokudan bıktınız mı? Çok zaman ve para harcadınız ve hoş olmayan bir hastalık hala tırnaklarınızı hızla mı etkiliyor? Bu düzeltilebilir! Etkili ilaçların seçimi, mantarla mücadelede zaten tatsız bir aşamadan geçmiş olan çok sayıda bilgi ve anketin analizine dayanmaktadır.

haplar

Daha önce belirtildiği gibi, patojen tipini ve patolojinin gelişim aşamasını belirlemek çok önemlidir. Ek bir önlem, vücudun haplara alerjik reaksiyon olasılığını ortadan kaldırmaktır.

Tedavi sadece yerel olmamalı, eksik tedavinin sonucu sıfır olacağından içeriden etki gereklidir. İlacın olumsuz etkisini azaltmak için daha fazla sıvı içmeniz gerekir. Bu tür ilaçlar toksik olduğundan, ilk koşul yağsız bir diyettir (mayalı fermente süt ürünleri, yağlı yiyecekler hariç). Vücudunuzu kontrol altında tutmak için her üç ayda bir kan testi yaptırmanız önerilir.

Yerel hazırlıklar

Bu tür fonlar tabletlerle birlikte kullanılır. Bunları kullanmadan önce, etkilenen bölgeleri temizlemek için bir prosedür uygulamak gerekir. Bunun için:

 • Ayaklarınızı antibakteriyel bir ürün kullanarak yıkayın;
 • Banyo yapın (iki tablet antimikrobiyal ajanı beş litre kaynamış suda seyreltin). İşlemin süresi on beş dakikadır;
 • Soyulmuş tırnak parçacıklarını çıkarın ve ayaklarınızı kurulayın.

Böyle bir prosedürü uyguladıktan sonra ilacı kullanabilirsiniz (günde birkaç kez).

Kaşıntıyı, rahatsızlığı ve hoş olmayan kokuyu hızla ortadan kaldırırlar. Zaten ilk uygulamadan sonra önemli bir rahatlama hissedebilirsiniz. Uçucu yağlar tamamlayıcı bir tedavi işlevi görür. Önleme, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesini içerir. Tırnaklarda mantar enfeksiyonlarının gelişmesini önlemek için kişisel hijyen ürünleri kullanmanız, sauna ve yüzme havuzlarında terlik giymeniz, rahat ayakkabılar giymeniz ve ayaklarınızı kuru tutmanız önerilir.

Ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için önce bir mikoloğa danışın (tercihen ilk iki hafta içinde). İlaç kullanımı, bu hastalığı ortadan kaldırmak için zorunlu bir yöntemdir. Zamanında tedavinin komplikasyonsuz hızlı bir iyileşmenin anahtarı olduğunu unutmayın.