Ayak mantarı evde nasıl tedavi edilir?

mantar tedavisinden sonra sağlıklı ayaklar

Tırnak mantarı sadece enfekte bir kişi için değil, sevdikleri için de çok fazla soruna neden olabilir. Bu hastalık hem kişisel temas yoluyla hem de genel ev koşullarında bulaşır. Bu gerçek tek bir anlama gelir - mantar hatasız tedavi edilmelidir ve önlemler kapsamlı olmalıdır: sorun tırnaklarda ortaya çıkarsa, o zaman bacakların derisinde de bulunur. Ayrıca, yerel ilaçlar ağızdan alınan ilaçlarla birleştirilmelidir. Evde hastalığı yenmenin tek yolu budur.

Hazırlık ve Önlemler

Tırnak mantarı (onikomikoz), mantarların neden olduğu bir hastalıktır - dermatofitler, mikrosporiler vb. Bu nedenle ilk belirtilerde doktora başvurmak çok önemlidir. Muayeneden sonra doktor, tanıyı doğrulamak ve etkili bir tedavi seçmek için ek muayeneler önerebilir. Halk ilaçlarını da kullanmak istiyorsanız, bunu doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bir uzmana danışmak, sorunla etkili ve güvenli bir şekilde başa çıkmanıza olanak sağlayacaktır.

Bazı ilaçlar cilt ile temas ettiğinde olumsuz sonuç verebildiğinden ilaçları doktorun talimat ve tavsiyelerine göre kullanmak önemlidir.

Sizde veya aileden birinde tırnak mantarı varsa, sağlıklı olanlara bulaştırmamak için hijyene özel dikkat gösterilmelidir.

Mantar neden ortaya çıkıyor ve çeşitleri

Mantarın sporları mikroskobiktir ve insanın yaşadığı yerde yaşar. Yaklaşık 70. 000 mantar bilinmektedir, ancak hastalığa neden olan mantarlar en tehlikeli olanlardır.

Bir kişinin sağlıklı olduğu ve diğerinin mantarı "yakaladığı" nasıl ortaya çıkıyor? Aşağıdaki nedenler buna katkıda bulunabilir:

 • Bacaklarda yaralar, sıyrıklar, nasırlar.
 • Kişisel hijyen ihlali.
 • Vücut savunmasında azalma.
 • Ayakların aşırı terlemesi (hiperhidroz).

Tırnak plağına çarpan mantarın türü ancak testleri geçtikten sonra bir dermatolog tarafından belirlenebilir. Bazen hangi türlerin hastalığa neden olduğunu görsel olarak anlamak mümkündür:

 • Dermatofitler. Lezyon sarımsı lekeler veya çizgiler olarak görünür. Aşamalı aşama, daha parlak bir gölgenin elde edilmesi ve tüm plakanın yenilmesi ile karakterize edilir.
 • Maya. Tırnak kıvrımlarının rengini ve yapısını etkileyerek iltihaplanma ve süpürasyona neden olurlar.
 • Küflü. Çok derine nüfuz etmezler ve koyu ve siyah noktalar olarak görünürler.

Lezyon ne kadar güçlüyse, mantarın semptom ve bulgularının o kadar belirgin olduğunu belirtmekte fayda var.

Belirtiler ve hasar belirtileri

Başarılı tedavi doğrudan doğru ve zamanında teşhise bağlıdır. Kendinize dikkat ediyorsanız, mantarın ayak tırnaklarındaki belirtilerini fark ettiğinizden emin olun. Aşağıdaki belirti ve bulgular uyarı vermelidir:

 • Plakanın rengini değiştirin. Renk, hastalığa neden olan mantarın türünü gösterebilir. Tırnaklarınızda sarı, gri, siyah, yeşil ve mavi noktalar veya çizgiler görebilirsiniz.
 • Çivinin yoğunluğundaki değişiklik. Tırnaklarda incelme veya tersine kalınlaşma görürseniz, bir doktora gitmeniz gerekir.
 • Kaşıntı ve yanmaSistematik olarak meydana gelir ve rahatsızlığa neden olur.
 • Plakanın bütünlüğünün ihlali. Tırnak çatlayabilir. Ayrıca topuklardaki kuru cilt mantar enfeksiyonunu gösterir.

Mantar toksinlerinin cilt ve tırnaklar üzerindeki etkilerinden dolayı hoş olmayan duyumlar ortaya çıkar, bu nedenle ne kadar erken bir doktora görünüp tedaviye başlarsanız, tam iyileşme o kadar çabuk gerçekleşir. Mantar tedavi edilmezse tırnağı veya birkaç tırnak plağını tamamen kaybedebilirsiniz. Ayrıca toksinler vücudu zehirler ve egzamaya neden olabilir.

Etkili halk mücadele yöntemleri

Halk yöntemleri, özellikle ilk aşamada mantardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Hastalıkla savaşmak için en yaygın tarifleri sunuyorum.

Sirke

Banyolar için kullanılır. Prosedür için hazırlanmak basittir: 50 derece sıcaklıkta 5 litre su alın, % 9 asetik asit ekleyin ve ayaklarınızı bir kaba koyun. İşlem 15 dakika sürer, ardından ayaklar kurulanır ve pamuklu çoraplar giyilir.

Hidrojen peroksit

Önce ayaklar soda banyosunda buharlaştırılır, ardından tırnak plağının hasarlı bölgeleri çıkarılır. Daha sonra tırnağa hidrojen peroksit içeren bir pamuklu çubuk sürülür ve polietilen ile kaplanır. Böyle bir kompres bir saat kalmalıdır. Prosedür günde iki kez gerçekleştirilir.

İyot

Tırnak platini günde 2 kez iyot tentürü ile bulaşır. Ayrıca 3 litre su ve 2 çay kaşığı iyot ekleyerek banyo yapabilirsiniz.

propolis

Propolis, hem tentür kullanırken hem de merhem ve banyoların bir parçası olarak bacak derisi ve tırnak plakaları üzerinde antimikotik bir etkiye sahiptir. Bir leğene su içerisine bir yemek kaşığı propolis ekleyin. İşlemden sonra, çareyi hastalığın odağına yarım saat uygulayabilirsiniz.

potasyum permanganat ve sirke

Potasyum permanganat ve sirke içeren banyolar da mantarla mükemmel bir iş çıkarır. Ürünü hazırlamak için 3 litre suya bir litre sofra sirkesi ve biraz potasyum permanganat ekleyin. Tedavi süresi 7 gündür.

Uçucu yağlar

Alerjileri test etmek için bileğinize biraz yağ sürün. 12 saat sonra herhangi bir garip belirti görülmezse, mantarla savaşmak için bir çare kullanabilirsiniz. En etkili seçenek çay ağacı yağıdır. Litre sıvı başına 5 damla yağa ihtiyaç vardır. Ve temizleme işleminden sonra özün kendisi tırnak plağına uygulanır.

şifalı bitkiler

 • Adaçayı ve nane. Çay olarak ağızdan alınabilir veya banyolarda kullanılabilir. İnfüzyon gün boyunca içilir ve banyo yatmadan önce yapılır.
 • Hint kamışı kökü. 250 ml su için 15 gr kıyılmış kök alın. Kaynatma, çeşitli enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Bir ay boyunca iç.
 • Japon Soforası. Bağışıklığı etkili bir şekilde iyileştiren, iç organların işleyişini normalleştirmeye yardımcı olan bir araç olarak kendini kanıtlamıştır. Tentür hazırlamak için 0, 5 votka alın ve üzerine 50 gr sophora meyvesi ekleyin. Yemeklerden önce bir çay kaşığı alın. Kurs - 2 ay.
 • Meşe kabuğu. Küf üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir ve mantardan kurtulmaya yardımcı olur. Banyolar şu şekilde hazırlanır: 1 litre sıvıyı 5 yemek kaşığı ile birleştirin. kaşık kabuğu ve 20 dakika kaynatın. Et suyunun sıcaklığı 40 dereceye ulaştığında banyolar için kullanın. İşlemin süresi 20 dakikadır.

Katran

Merhem şeklinde satılır. Etkiyi elde etmek için %10 veya %30'luk bir çare satın alabilirsiniz. Yatmadan önce su prosedürlerinden sonra kullanmak gerekir. Etkilenen tırnak merhem ile kaplanır.

Çay mantarı

Etkilenen tırnağa küçük bir parça uygulanır ve bir bandajla sabitlenir. Sabah bandaj çıkarılır, tırnaklar ılık suyla yıkanır, hasarlı bölgeler kesilir ve parmaklara hidrojen peroksit uygulanır.

Kompresler ve tentürler

 • Sarımsak. Ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için bitkiden elde edilen yulaf ezmesini kullanabilirsiniz. Her akşam pişirip 40 dakika uygulamanız gerekiyor.
 • Rowan gidiyor. Bütün gece öğütün ve uygulayın.
 • Kekik. Tentür kuru bitkiden hazırlanır. 100 gr kekik ve 2 litre su alacaktır. İyileşme gerçekleşene kadar bacaklarınızı her gün buharlamanız gerekir.
 • leylak. Tentür ayrıca mantarın ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. 100 ml alkol için 10 gr leylak gerekir. Etkilenen alanlar, sorun tamamen ortadan kalkana kadar yağlanır.

Farmasötik müstahzarlar ve kremler

Mantar semptomları ortaya çıktığında, mümkün olan en kısa sürede topikal tedaviye başlanmalıdır. Bunun için eczane kremleri, cilaları, damlaları gidecektir.

Tabletler ayrıca hastalığa karşı mücadelede maksimum etkinliğin elde edilmesine yardımcı olacaktır. Harici müstahzarlarla birleştirilirler. Eczanede çeşitli fiyat ve etkinlikte ürünler satın alabilirsiniz.

Etkilenen tırnakların çıkarılması

Etkilenen tırnakları çıkarmak için araçlar da kullanılır, ancak zaten kritik durumdadır.

 • Kimyasal. Dermatolojik bir ofiste gerçekleştirildi. İşlemin süresi 15 dakikadır. Doktor, özel bir tırnak törpüsü ve bir neşter ile stratum corneum'u çıkarır. Daha sonra doktor, ayağın tüm yüzeyine ve tırnaklara antiseptik uygular ve ardından bir merhem macunu uygular. Üzerine steril bir malzeme sürülür, etkilenen parmaklar bandajlanır. 4 gün sonra bu alanlar bir antiseptik ile dezenfekte edilir ve bir antifungal ajan ile tedavi edilir.
 • Mekanik. Bir mikolog veya dermatolog, etkilenen tırnakları özel bir aparatla çıkarır. İşlemden önce ve sonra ayaklar antiseptik bir solüsyonla tedavi edilir.
 • Cerrahi. Tıbbi uygulamada modası geçmiş kabul edilir. Manipülasyon cerrah tarafından gerçekleştirilir. Hastaya lidokain solüsyonu ile lokal anestezi yapılır. Çıkarıldıktan sonra yara hidrojen peroksit ile tedavi edilir, antiseptik bir merhem sürülür, steril bir bandaj uygulanır ve ardından bir bandaj ile sabitlenir. Akşamları parmaklar salin solüsyonunda tutulmalıdır. Bandaj bir klinikte yapılır.

İlerlemiş ayak mantarını tedavi etmenin en iyi yolu nedir?

Ayak ve tırnak mantarından kurtulmanın modern yöntemlerinden biri de lazer tedavisidir. Bu teknik, geleneksel topikal tedavinin ve oral preparatlarla tedavinin başarısız olduğu durumlarda kullanılır. Bu prosedürün avantajları çok etkileyici:

 • ağrısızlık;
 • yan efektleri olmayan;
 • verim.

Ancak lazerle mantar gidermenin de kontrendikasyonları vardır:

 • Diyabet.
 • Akut enflamatuar süreçlerin varlığı.
 • İç organların işleyişinde ihlal.
 • Gebelik ve emzirme.
 • Cilt hastalıklarının varlığı.
 • Onkolojik hastalıklar.
 • Tan.
 • Kimyasal peeling.

Lazere maruz kalma için hazırlık şu şekilde yapılır: hasarlı tırnağı buharla temizleyin ve mümkün olduğu kadar kesin. Önceden test yaptırın. Tedavi süresi yaklaşık 6 prosedürdür.

Hamilelik sırasında mantar tedavisinin özellikleri

Çocuk doğurma döneminde mantarın tedavisi kendine has özelliklere sahiptir. Gebeliğin anne adayına bir takım kısıtlamalar getirdiğini dikkate almak gerekir, bu nedenle sorunu ortadan kaldırırken sadece topikal müstahzarlar kullanılır.

Terapötik verniklerin kullanılması tavsiye edilir. Her şeyden önce, anne adayı tanıyı netleştirmek ve yaklaşan tedavi için öneriler almak için bir doktora danışmalıdır.

Gebe bir kadın daha önce bir mantardan muzdaripse, bu kritik dönemde hastalığın alevlenmesini önlemek için profilaksi yapmalıdır.

Doktorların evde tedavi hakkındaki görüşleri ve incelemeleri

Ayak tırnağı mantarı tıbbi bir problemdir ve kalifiye bir profesyonel ile birlikte ele alınmalıdır. Hamamları ve saunaları, yüzme havuzlarını, otellerdeki duşları ziyaret ederken alınacak önlemlere de odaklanan tanıyı netleştirmek için zamanında bir doktora danışmak önemlidir. Genellikle bir enfeksiyon kaynağı haline gelen bu yerlerdir.

Uzmanlara göre kendi kendine teşhis ve ardından kendi kendine tedavi, özellikle bazı mantarların belirli ilaçlara dirençli olduğu düşünüldüğünde durumu daha da kötüleştirebilir. Sadece doğru tedavi, hızlı bir iyileşme ve kalıcı bir sonuç sağlayacaktır.

Doktorlar, hamile kadın halk ilaçlarını kullanmaya ve eczaneden ilaç almaya başlamadan önce, çocuk bekleyen hastaların dikkatini bir uzmana zorunlu ziyarete odaklar.

Mantar görünümünün önlenmesi

Tırnak mantarının ortaya çıkmasını önlemek ancak sistematik önleme ile mümkündür. Aşağıdaki önlemler iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır:

 • Ayaklarınızı her gün sabunla yıkayın.
 • Antiseptikleri sprey veya talk şeklinde uygulayın.
 • Islak ayakkabıları iyice kurulayın.
 • Hamamları, yüzme havuzlarını ziyaret ediyorsanız, kişisel hijyen malzemelerinizi yanınıza alın, ayakkabılarınızı değiştirin.
 • Manikür setine periyodik olarak antiseptik uygulayın.

Bu basit yönergeleri takip etmek, ayak ve tırnak mantarına karşı korunmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlığınız tamamen vücudunuzla olan kişisel ilişkinize bağlıdır. Daha önce bir mantar geçirdiyseniz veya olağandışı semptomlar yaşıyorsanız, teşhisi doğrulamak veya çürütmek için bir doktora gidin.

Kaşıntılı ayak görünümüne, soyulmaya, tırnak plakalarının yapısında ve renginde değişikliklere, leke veya çizgilerin görünümüne çok dikkat edin. Bu sadece hastalığı tanımlamakla kalmayacak, aynı zamanda onunla etkili bir şekilde başa çıkacaktır. Ancak mantarın ileri aşamaları yalnızca ek rahatsızlık getirmekle kalmaz, aynı zamanda tüm organizmanın sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Ek olarak, estetik bir taraf da var: Etkilenen tırnaklar sonunda solar, pul pul dökülür ve bacaklardan hoş olmayan bir koku gelir.