Ayak tırnaklarındaki mantarın nasıl tanımlanacağına ve başka bir hastalıkla karıştırılmamasına dair birkaç ipucu

Dünyadaki insanların üçte birinde tırnaklarda tabakalaşma ve ufalanma, tabakta bulanıklaşma var.

Bu hastalığa onikomikoz veya tırnak mantarı denir. Her yaşta başlayabilir, anında yayılır ve farklı koşullara iyi uyum sağlar.

Sağlıklı ayak tırnakları (solda) ve mantardan etkilenenler (sağda)

Onikomikoz oluşum nedenleri

Bir mantar ile enfeksiyon oldukça kolaydır. Enfeksiyon bulunabilirgenel duşlar, plajlar ve havuzlar.Ev eşyaları birlikte kullanılırsa, enfekte sevdiklerinizden ve akrabalarınızdan onikomikoz kapma riski yüksektir.

Patojenin vücuda girişini provoke eden aşağıdaki ön koşullar, kısaca mantarın ortaya çıkma nedenleri vardır:

 • dar ayakkabılar nedeniyle ayaklarda meydana gelen küçük deri lezyonları (nasırlar, nasırlar, küçük çatlaklar ve sıyrıklar);
 • enflamatuar ve bulaşıcı hastalıklara bağlı olarak zayıf bağışıklık;
 • damar rahatsızlıkları, iç organların işlev bozukluğu, bacaklarda kan dolaşımında zorluklara yol açar;
 • güvenlik önlemlerini ihlal etmek, yani halka açık yerlere ayakkabısız gitmek, kötü ayak hijyeni, başkasının ayakkabılarını denemek;
 • bacaklarda aşırı terleme ve pişik göz ardı.

Önemli!

Onikomikoz baş parmakta başlar ve daha sonra küçük parmakta virüs gelişebilir.

Hangi hastalıklar ön koşul olabilir?

Risk grubu, gün boyunca dar ayakkabılar nedeniyle cildi nefes alamayan kişileri içerir. Bunlar, çalışma uzmanlıklarının temsilcilerini içerir.

Ön koşul olarak hizmet edebilecek aşağıdaki hastalıklar vardır:

 • diabetes mellitus I ve II grupları;
 • flevrizma;
 • ayak deformitesi;
 • kan damarlarının tıkanması ve tıkanması.

Günümüzde tedavi için sıklıkla çeşitli kremler ve cilalar sunulmaktadır, ancak bunlar iç rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği için faydasız olacaktır.

enfeksiyon türleri

Mikoz belirtisi tırnak plağının koyulaşmasıdır.

Toplamda yarım binden fazla mantar türü vardır.problemler getiriyor. Tek bir sınıflandırma yoktur.

Tek şey, hastalığın ayırt edildiği iki önemli işaret olmasıdır. Bu, patojenin lokalizasyonu ve tipidir.

Önemli!

Enfeksiyon tırnağın herhangi bir yerinde olabilir ve bu hastalığın ana belirtisidir. Dışarıdan, etkilenen plaka virüsün lokalizasyonuna göre değişir.

patojen türü

Her biri kendine özgü özelliklere sahip olan hastalığa neden olan farklı ajanlar vardır. Bunlar bir tedavi planı geliştirirken dikkate alınması önemlidir. En yaygın patojenler şunlardır:

 • Dermatofitler- bu trichophyton red ve mentagrophytes, pul pul epidermophyton vb. Bu tür mantarlarla enfekte olduğunda sarımsı veya grimsi lekeler oluşur, plakanın geri kalan kısımları bulanıklaşır ve serbest kenar gölge değiştirir. Genel olarak, tüm yüzey değişir ve sonunda yataktan uzaklaşır.
 • kalıplar. Bu tür nispeten zararsızdır. Derin tırnak katmanlarına nüfuz etmez, bu nedenle sadece plakaları koyu, bataklık, gri, sarımsı, kahverengimsi bir renge dönüştürür. Böyle bir gölge, yüzeyi hem kısmen hem de tamamen etkileyebilir.
 • Candida cinsi mayalar. Tırnağı inceltir ve pul pul dökülmesine katkıda bulunurlar. Çoğu zaman, bu patojen nedeniyle, kütikülün iltihaplanması ile karakterize edilen, hastalığın beyaz bir formu oluşur. Şiddetli ağrıya neden olabilirler ve cerahatli akıntı görülebilir. Tedavi edilmezse tırnak incelir, kahverengiye döner ve yataktan tamamen uzaklaşır.

Kollarda, bacaklarda hastalığın lokalizasyon yerleri

Onikomikozun ana formları:

 1. Yanal.Yanlarda tırnağın enfeksiyonu var. Rengi gri, sararmış ve kahverengimsi olur. Plaka bulanıklaşmaya, ufalanmaya ve pul pul dökülmeye başlar.
 2. uzak.Bu en yaygın mantar türüdür. Enfeksiyon tırnağın serbest kenarından başlar. Plakanın rengi sarı, kahverengi veya griye döner. Zaman geçtikçe kayıp büyüyor. Plaka üzerinde delaminasyon, ufalanma ve bulanma başlar. Bu durumda tırnakların altında hiperkeratoz görülür ve tüm tırnak etkilenirse doku distrofisi oluşur.
 3. yakınsal.Bu form, şişen, iltihaplanan, kızaran ve şeklini ve yapısını değiştiren kütikül hasarını içerir. Sonuç olarak, rulo plakadan ayrılır ve tırnak ufalanır, solar ve deforme olur. İhmal edilen bir hastalık ile plaka tamamen parçalanabilir.
 4. Beyaz yüzey.Kural olarak, baş parmakta, diğerlerinde - ara sıra görünür. Dışa doğru, tüm tırnak yüzeyinin üzerinde bulunan beyaz lekeler şeklinde kendini gösterir. Ayrıca hastalık ilerler ve keratinize dokulara yayılır. Noktalar renk değiştirebilir - sütlüden yeşile veya sarıya. Plakanın yapısı süngerimsi ve gevşek yapılmıştır. Bu form tedavi edilmezse tırnak tamamen çökebilir.
 5. Distrofi toplamdır.Tüm tırnak yüzeyini kaplar. Bu, ileri derecede bir distal veya proksimal mantardır. Plaka kalınlaşır, şeklini doğal olmayan bir şekle değiştirir ve sonunda tamamen bozulur.

Tırnaklarda mikoz fotoğrafı

Normal tırnaklar (solda) ve onikomikoz belirtileri (sağda)Tırnak mantarı ayak başparmağında başlarOnikomikoz ile ayak tırnaklarının kalınlaşmasıtırnak mantarının ileri evresi

mikoz belirtileri

Bir enfeksiyon meydana geldikten sonra, mantarın yerleşmek için zamana ihtiyacı vardır. İlk olarak, hastalık ayak başparmağını etkileyerek tırnak plağını tahrip eder. Hasar, aşağıdaki gibi işaretlerle kendini gösterir:

 • kalınlaşmaGüçlü keratinizasyon nedeniyle plaka kalınlaşır. İlerlemiş vakalarda bu, tedaviyi önemli ölçüde zorlaştırır.
 • Ton değişikliği. Sağlıklı bir durumda tırnak yarı saydamdır ve yarı saydam kılcal damarlar pembe bir renk verir. Ve enfekte olan kişi gölgesini siyah, kahverengi ve sarı olarak değiştirir. Plakanın altında mikropların ve diğer patojenlerin geliştiği bir boşluk oluşur.
 • dağılan.Eksik tedavi veya yokluğu ile mantar, plakanın daha derin katmanlarına nüfuz etmeye başlar. Sonuç olarak, parçalanır ve çöker. Terapi yapmazsanız, onikomikoz kronikleşir. Bu nedenle bağışıklık sistemi zayıflar, alerjiler başlar ve iç organlarda sorunlar başlar.

Bağımsız olarak nasıl belirlenir, hastalığı tanır?

Onikomikoz semptomlarından biri tırnak plağının ayrılmasıdır.

Mantar önce bir bacağı etkiler, ardından enfeksiyon ikinciye geçer. Bu hastalığı geciktirmenize gerek yok, kendiniz şüpheleniyorsanız ve virüsü belirleyemiyorsanız, o zaman bir doktora başvurduğunuzdan emin olun.

Belirli yöntemleri kullanarak evde kendiniz teşhis edebilirsiniz.


Potasyum permanganat ile öğrenin

Ayakları bir potasyum permanganat çözeltisine batırmayı içeren ekspres bir yöntem vardır. Aynı zamanda, potasyum permanganat sağlıklı tırnakları kahverengimsi lekeler ve enfekte olanlar hafif kalır.

Bu prosedür basittir ve fazla zaman gerektirmez. Bir kase ılık suya biraz potasyum permanganat eklenir. Çözüm güçlü olmamalıdır. Ayaklar veya eller sıvıya konur ve yaklaşık 10 dakika beklenir. Bu yöntem tamamen zararsızdır. Sadece potasyum permanganata alerjik reaksiyonlar varsa kullanılamaz.

iyot ile tespit

İyot ayrıca tırnak mantarını tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Ancak patojenlerin varlığını göstermez. Pityriasis versicolor gibi diğer mantarları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Tırnağa yakın ciltte kızarıklık ve soyulma görüldüğünde iyot ile tedavi edilir. Sağlıklı cilt, alkol solüsyonu altında koyulaşmaz ve likenden etkilenen bölgenin rengi çok koyu olur.

Nasıl teşhis edilir?

Günümüzde çeşitli etkili teşhis yöntemleri sunulmaktadır, muhtemelen en güvenilir yol tırnak mantarı için test yapmaktır:

 • Mikrobiyolojik teşhis.Mikroskopi, mantarı tespit etmek ve türünü belirlemek için en yaygın kullanılan yöntemdir. Sadece tırnak plağının yapısında veya cilt dokularında enfeksiyon tespit etmenizi sağlar. Bir biyomateryal almak, enfekte olmuş hücrelerin patojenin bulunduğu alandan kazınmasını içerir.

  Son ve orta aşamalarda örneklerde mikoz sporları, maya hücreleri ve misel iplikleri bulunur. Bu tür teşhisler, patojenin birikimini ve tipini belirlemeyi mümkün kılar. Prosedürün kendisi 2 günden bir aya kadar sürer.

 • Bağlantılı immünosorbent deneyi. Böyle bir analiz, hem tırnağı hem de iç organları etkileyen mantarları tanımlamak için tasarlanmıştır. Farkı, sabah veya yemekten 4 saat sonra alınan hastalığı tespit etmek için venöz kanın gerekli olmasıdır. Analiz için özel bir hazırlık gerekmez.
 • PCR testi.Polimeraz zincir reaksiyonu bulaşıcı hastalıklar için en iyi teşhis yöntemidir. Hız, daha yüksek doğruluk ve herhangi bir doku örneğini alma yeteneği gibi bir dizi avantajı vardır. Yöntemin bir özelliği dar bir odak olarak kabul edilir. Yani onikomikoz tanısı için lokalizasyon yerinin tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Bir PCR testi, hem mantarın türünü hem de vücuttaki konsantrasyonunu ortaya çıkarabilir.
 • Lüminesan çalışma. Böyle bir teşhis, patolojik mikrofloradan etkilenen derinin bir ultraviyole lamba ile translüminasyonuna dayanır. Bir hastayı muayene ederken, ultraviyole ışınları yayan bir Wood lambası kullanılır. Onun sayesinde hayati faaliyetlerin ürünleri parlak bir şekilde parlamaya başlar. Patojenin türü, ışığın gölgesini etkiler.

Mikozu morluklardan ve diğer hastalıklardan nasıl ayırt edebilirim?

Bir mantar ile tırnakların sarı bir tonu vardır ve parçalanmaya başlar.

İlk başta onikomikoz, liken, tırnak morlukları veya sedef hastalığı gibi diğer hastalıklarla kolayca karıştırılır.

Tırnak plağının koyulaşması, zamanla büyüyen ve tırnağın derinliklerine nüfuz eden sarı lekelerin ve şeritlerin oluşması ile ayırt edilebilir.

Sedef hastalığı ile karşılaştırıldığında, onikomikoz sorunsuz gelişir. Plakayı yataktan ayrılacak şekilde yavaş yavaş deforme eder. Yaralanmalardan, sedef hastalığından, liken ve egzamadan, ağrı ve kötü kokunun varlığından ayırır.


hijyen kuralları

Mantar için en iyi çare korunmadır. Basit önlemler enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Her şeyden önce, plajları, halka açık havuzları, saunaları vb. ziyaret eden insanlar tarafından ihtiyaç duyulur. Bu tür yerlerde her zaman bireysel havlular kullanmalı ve hafif kayraklar giymelisiniz.

Ayaklarınız çok terliyorsa, onları bugün pek çok özel yöntemle tedavi etmeniz gerekir. Çok dar ayakkabılar giymeniz veya başkasının ayakkabılarını kullanmanız önerilmez. Mağazada ayakkabı denerken mutlaka galoş veya çorap giyilmelidir. Ayakların ve ellerin hijyenini izlediğinizden emin olun ve yıkadıktan sonra kurulayın.

Aile üyelerinden birine mantar bulaştığında, ayrı bir el bezi ve havlusu olmalıdır. Banyoyu ziyaret ettikten sonra antimikrobiyal ajanlarla tedavi edilmelidir. Hastanın el bezine düzenli olarak %5'lik kloramin solüsyonu uygulanmalı, giysi ve havlular çamaşır tozu ile kaynatılmalıdır.

Enfeksiyon şüphesi varsa bacaklar veya kollar sıcak suya batırılmalı ve yaklaşık 10 dakika bekletilmelidir Mantar +50 ° C sıcaklıkta oldukça hızlı ölür. Daha sonra bu yerler mantar önleyici merhem ile bulaşır.

Çözüm

Onikomikoz sinsi ve nahoş bir hastalıktır, bu nedenle ayak tırnaklarınızı ve tırnaklarınızı izlemeniz ve önleyici tedbirleri uyguladığınızdan emin olmanız önemlidir. Şüpheli belirtiler varsa, en kısa zamanda bir doktora görünmek ve tedaviye başlamak en iyisidir.