Ayak parmakları arasında mantar: evde semptomlar ve tedavi

Mantar enfeksiyonu ayak parmakları arasındaki cildi etkileyebilir.

Ayaklar, ayakkabı ve ter içinde çok fazla zaman geçirdikleri için patojenik bakterilerin gelişimi için uygun bir yerdir. Bu nedenle, mikotik yaralar birçok insanın sık görülen bir arkadaşıdır. Çoğu zaman, ayak tabanlarındaki küçük parmağın yakınındaki hassas cilt etkilenir. Tırnak mantarı daha az yaygın değildir. Bununla birlikte, en yaygın çeşidi, yetişkinlerde ve çocuklarda ortaya çıkan interdigital mikoz olarak kabul edilir. Hastalık ev yolu ile bulaşıyor. Ortak kullanılan saunalar, hamamlar, yüzme havuzları ve kişisel hijyen ürünleri patojen kaynakları olabilir. Patolojinin tedavisi oldukça uzundur, ancak patolojinin ilk aşaması evde ilaçlar ve halk ilaçları kullanılarak başarıyla tedavi edilir.

mikoz nedenleri

Hoş olmayan bir patolojinin gelişmesine katkıda bulunan birkaç faktör vardır.

 • Ayakların aşırı terlemesi.
 • Cildin eridiği rahatsız ayakkabıların düzenli olarak giyilmesi.
 • Hijyen gereksinimlerinin ihlali.
 • Avitaminoz.
 • Zayıflamış bağışıklık.
 • Metabolik hastalık.
 • Çeşitli dermatolojik ve dahili hastalıklar (diabetes mellitus, varisli damarlar vb. ).

İnterdigital mikoz, ciltleri bir yetişkininkinden daha hassas olduğu için genellikle küçük çocukları etkiler.

Önemli: Bacaklardaki yaralar, ülserler, kesikler ve mikro çatlaklar, mantar enfeksiyonunun gelişmesi için elverişli bir ortamdır.

belirtiler

Bir mantar enfeksiyonunun belirtileri:

 • İlk aşama, iltihaplanmanın başladığını gösteren parmaklar arasındaki derinin kızarması ile karakterize edilir.
 • Dayanılmaz kaşıntı, soyulma, hoş olmayan koku ortaya çıkar.
 • Ayrıca tırnaklar patolojik sürece dahil olur, sararır, pul pul dökülür.
 • Hasta bir yanma hissi hisseder.
 • Parmakların arasındaki epidermis ıslanır ve sürekli iyileşmeyen bir yara gibi görünür.
 • Ağlayan yüzey kurur, bu yerde çatlaklar oluşur.

Bu aşamada tedaviye başlamazsanız, hastalık ihmal edilmiş bir forma girer ve bu da bakteriyel enfeksiyon şeklinde komplikasyonlara neden olabilir.

Tıbbi tedavi

Bir mantar hastalığından hızla kurtulmak neredeyse imkansızdır. Tedavi 1 ila 3 ay sürer, süre patolojinin ciddiyetine bağlıdır. Sorunu içeriden ve dışarıdan ele almak gerekir.

Farmasötik müstahzarlar:

 • İçeride, sistemik antimikotik ilaçlar genellikle reçete edilir. Fonlar tabletler ve kapsüller şeklinde mevcuttur. Hastalığın ileri evrelerinde bile etkilidirler. Bu tür ilaçların karaciğer üzerinde toksik bir etkiye sahip olduğunu bilmek önemlidir, bu nedenle küçük çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir ve yaşlılara ve karaciğer yetmezliği olan hastalara dikkatle reçete edilir.
 • Harici maddeler merhemler, solüsyonlar, spreyler, kremler şeklinde mevcuttur. Ucuz ama etkili araçlar - kükürt ve çinko içeren merhemler. 2 yaşından büyük çocuklarda, hamile kadınlarda tedavi için kullanılabileceğinden, allilamin grubundan merhemlere özellikle dikkat edilir. Bu ilaçların avantajı, karaciğer hücreleri üzerinde toksik etkilerinin olmamasıdır. Terapötik kursun süresi genellikle 10 gündür, bundan sonra 10 günlük bir ara verilir ve ardından tedaviye devam edilir.

İlaçları bağımsız olarak seçmek kesinlikle yasaktır. Hastalık tüm aile üyelerini etkilediyse, her biri için uygun bir ilaç yazacak bir uzmana başvurmak gerekir.

Alternatif terapi

Çoğu doktor, mantarın ayak parmakları arasındaki karmaşık tedavisinin bir parçası olarak halk tariflerinin kullanılmasını onaylar:

 1. Mantar bakterileri salin çözeltilerini tolere etmez, bu nedenle deniz veya sofra tuzu ilavesiyle günlük banyolar sadece hastalıkla başa çıkmakla kalmaz, aynı zamanda ayakların epidermisini yumuşatır. Prosedürler akşam yapılmalıdır. 3 litre su için 50-60 gr tuz ekleyin.
 2. Etkilenen bölgeleri şarap sirkesiyle silmek iyi bir sonuçtur. Bu sadece pamuklu çubukla yapılmalıdır. Ürünü parmaklarınızla ovalamayın.
 3. İyot mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Etkilenen bölgeleri günde iki kez yağlamak için kullanabilirsiniz. Terapötik banyoları hazırlamak için az miktarda suda birkaç damla iyot eritilir, ayaklar 15 dakika indirilir. Tedavi süresi 14 gündür. Alerjik belirtilere eğilimli hastalarda reaksiyon meydana gelebilir, bu nedenle işlemlerden önce bireysel bir duyarlılık testi yapılmalıdır.
 4. Mantardan etkilenen bölgeleri tedavi etmek için bir manganez çözeltisi kullanılır. Ortaya çıkan sıvının rengi soluk pembe olmalıdır. İçinde bir pamuklu çubuk ıslatılır ve lezyonlar yağlanır. Prosedür yatmadan önce günlük olarak gerçekleştirilir.
 5. Soda çözeltisi, mantar enfeksiyonuyla etkili bir şekilde savaşır. Normal sabun yerine ayakların günlük yıkanmasında kullanılır. Popüler bir yol, terapötik soda banyolarını kullanmaktır. 2 litre su için 2 yemek kaşığı soda alınır. Ayaklar ılık solüsyona batırılır ve 10-15 dakika bekletilir. Minimum tedavi süresi 2 haftadır.
 6. Soğan suyu uzun zamandır mantarla mücadelede en iyi çare olarak görülüyor. Kullanmak için büyük bir soğanın suyunu sıkmak, içine bir pamuklu çubuk batırmak ve etkilenen bölgeye birkaç dakika sürmek gerekir. Tahrişi önlemek için, terapötik etki için bileşimin belirli bir süre sonra ciltten yıkanması gerekir.
 7. Çay ve sirke kombinasyonu hastalıkla mükemmel bir şekilde baş eder. Çözeltiyi hazırlamak için bir bardak kaynar suda bir çorba kaşığı siyah çay demlemek, soğutmak, süzün ve 10 ml% 9 sirke eklemek gerekir. Aletin, yatmadan önce günlük olarak epidermisin hastalıklı bölgelerini yağlamak için kullanılması tavsiye edilir.
 8. Borik asidin antiseptik özelliği mantar hastalıklarına karşı mücadelede başarıyla kullanılmaktadır. Pudra halindeki ürün geceleri pudra olarak kullanılabilir ve solüsyon banyolara eklenebilir. 2 litre su için 20 ml çözeltiye ihtiyacınız olacak. Ayaklarınızı 15 dakikadan fazla suda tutmayın. Böyle bir ilacın kendi kontrendikasyonları vardır ve çocukları, hamile kadınları, böbrek yetmezliği olan hastaları tedavi etmek için kullanılmaz.
 9. Sirke ile kombinasyon halinde gliserin iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bileşenler bir cam kapta eşit oranlarda karıştırılır. Her gün etkilenen bölgelere solüsyona batırılmış bir pamuklu çubuk uygulayın.
 10. Sirke ve gliserin bazında ev yapımı bir merhem hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için bir çorba kaşığı zeytinyağı, dimetil ftalat, sirke ve gliserin almanız gerekir. Tüm bileşenler iyice karıştırılmalı ve gece boyunca epidermisin etkilenen bölgelerine sürülmelidir. Sabahları sabunla yıkayın.
 11. Domuz yağına dayalı merhem tarifi popülerdir. Bunu elde etmek için 50 gr yağ, 15 gr huş katranı, 10 gr kükürt tozu karıştırmanız, karışımı bir su banyosunda eritmeniz ve günlük olarak iltihap odaklarına sürmeniz gerekir.
 12. Propolisin iyileştirici özellikleri, problemden sonsuza kadar kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Tarif, 50 g propolis ile birleştirilmiş 100 ml tıbbi alkolden oluşur. Kompozisyon dikkatlice değiştirilir ve etkilenen bölgelere kalın bir tabaka halinde uygulanır. En iyi sonucu elde etmek için ayakları bir filmle sarmak ve doğal kumaştan yapılmış çoraplar giymek gerekir. Tedavinin başlangıcında cilt durumunda bir bozulma olur, ancak tüm kursu tamamladıktan sonra terapötik etki fark edilir. Alet, arı ürünlerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
 13. Bal bazlı şifalı merhem. Hazırlamak için 30 gr bal, 10 gr elma sirkesi, 20 ml okaliptüs esansiyel yağı almanız gerekir. Malzemeleri iyice karıştırın ve 3 gün demlenmeye bırakın. Etkilenen epidermisi 2 hafta boyunca günlük olarak tedavi etmek için merhem kullanın.
 14. Deniz tuzu ve ezilmiş nane yapraklarından 1: 2 oranında kompresler hastalığa iyi gelir. Kompres geceleri uygulanır.
 15. Basit tariflerden biri, tamamen iyileşene kadar ayakları günlük olarak sarımsak suyuyla ovmayı içerir.
 16. Taze dulavratotu yapraklarından elde edilen yulaf ezmesi geceleri ağrılı noktalara uygulanmalı, bandajla sabitlenmeli veya çorap giyilmelidir.
 17. 2: 1 oranında kırlangıçotu ve çayır tatlısı infüzyonundan yapılan uygulamalar etkilidir. Bu çare ile tedavi süresi 14 gündür. Kırlangıçotu zehirli bir bitki olduğundan ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden tarif dikkatli kullanılmalıdır.
 18. Geleneksel şifacılar, patates banyolarını kullanarak mantarla savaşmayı önerir. Bunun için sebzenin kabuğu bol suda kaynatılır, ham maddeler çıkarılır ve elde edilen et suyu bacakları buharlamak için kullanılır. İşlemin süresi en az 30 dakikadır. Tedavi süresi patolojinin ciddiyetine bağlıdır ve genellikle 2 haftadır.

Birçok halk tarifi, herkesin kendileri için doğru olanı seçmesine izin verir. Ev ilaçlarının kullanımına yalnızca doktorunuza danıştıktan sonra izin verilir. Seçilen halk ilacına bireysel duyarlılık testi yapmak zorunludur.