Ayak tırnağı mantarının ana belirtileri

Tırnaklarda mantar enfeksiyonu sorunu günümüzde oldukça yaygındır. Mantarların tırnak plakalarının kalınlığında ve tırnağı çevreleyen yumuşak dokularda çok gelişmiş üremesi, kısmi iyileşme olasılığı olmaksızın tırnağın tamamen kaybıyla doludur. Bu nedenle, yapılarında veya renklerinde normal tırnak tiplerine özgü olmayan aniden değişiklikler bulursanız, tedavi için uzmanlarla iletişime geçtiğinizden emin olun. Bir mantar enfeksiyonunun varlığını belirlemeye yardımcı olacaklar ve gerekirse, onu vücudun sistemik hastalıklarının tezahüründen tırnak morluklarından ayıracaklar.

Ayak tırnağı mantarının nedenleri

havuzda mantar enfeksiyonu

Olağan hijyen kurallarına uyulması ve enfeksiyona karşı uyanık olunması, mantar enfeksiyonunun önlenmesinin temelidir. Bu hayati yönlere uyulmaması hastalığa yol açar. Çoğu zaman, başka birinin ayakkabılarını giydiğinizde, banyolar, havuzlar, saunalar gibi halka açık yerlerde banyo prosedürleri uyguladığınızda, nadiren veya hiç ayaklarınızı yıkamadığınızda, aşırı büyümüş tırnaklarla savaşmadığınızda mantar cilde ve tırnak plakalarına bulaşır. ve ayak tabanlarının pürüzlü derisinde çatlaklar.

Pedikür aletlerinin durumu ve dezenfeksiyonu zayıfsa, enfeksiyon ve hepatit B ve C gibi daha tehlikeli enfeksiyonlarla dolu olmasına rağmen, mantarla enfekte olmak da mümkündür.

Tüm bu nedenler, mantar mikroorganizmalarının daha önce sağlıklı olan dokuları doldurmasının en kolay olduğu gerçeğine yol açar, bunun için yalnızca şiddetlendirdiğiniz en uygun koşullar yaratılır.

Tırnak mantarı neye benziyor?

Ayak tırnağı mantarının belirtileri aynı anda görülmez. Etkilenen ayak parmaklarında periungual yumuşak doku yapıları bölgesindeki tırnak plaklarında belirgin bir değişiklik meydana gelmeden önce, interdigital bölgelerde çeşitli büyüklük ve derinlikte deri çatlakları görülebilir. Etkilenen bölgelerdeki bu kaşıntı, karıncalanma hissine katılın. Bu semptomların şiddeti değişen derecelerde deri soyulmaya, kızarmaya başlayabilir. Bir mantar enfeksiyonunun ana belirtileri tırnak plağındaki değişikliklerdir. Kalınlaşabilir veya incelebilir ve tırnağın normal rengindeki bir değişiklik de karakteristiktir: beyaz, açık sarı, koyu sarı, kahverengi, açık yeşil, renk kombinasyonları. Çivinin kenarı düzgün olmayı bırakır, ilerlemiş durumlarda tırnak yavaş yavaş yapısını kaybeder, kırılır, ufalanır. Sonunda, tüm plakanın delaminasyonu meydana gelebilir.

Arkadaşlarınıza, özellikle zaten olgun ve yaşlı olanlara yakından baktığınızda, muhtemelen tırnak mantarının semptomlarını kolayca tanımlayabilirsiniz.

Çürük bir tırnağı mantardan nasıl ayırt edebilirsiniz?

Her şeyden önce, tırnağın morarması, yakın zamanda ayak parmağında bir yaralanma olması gerçeğiyle doğrudan ilgilidir. Bir çürüğün dış belirtileri hemen değil, 2-3 saat sonra ortaya çıkar. Bundan önce parmak şişer, kızarabilir. Ayrıca tırnak plağının altında biriken kan (ve bunun nedeni tırnak yatağının hasarlı damarlarından dışarı akmasıdır) çıplak gözle görünür hale gelir. Kümesi başlangıçta pembe-kızıl bir renk alır, zamanla koyu kırmızı, koyu mor ve hatta siyaha dönüşür. Buna paralel olarak hematomun boyutu küçülür ve iyileşme sürecinin en sonunda bir nokta gibi görünebilir. Parmağın yumuşak dokuları şişliği tutar ve üzerlerinde de bir çürük oluşabilir. Semptomların şiddeti, parmak ve tırnak plağının yaralanmasına neden olan kuvvete bağlıdır.

Bu nedenle, semptomatoloji ve hastanın görünümünden önceki eylemleri, çürük bir çivi resminin özelliği, mantar tırnak enfeksiyonu kliniğinden temel olarak farklıdır. Fark, bu hastalıkların gelişme mekanizmasında da açıktır: bir mantarla enfekte olurlar, tırnağa daha fazla zarar verilmesi tam olarak mikroorganizmaların aktivitesiyle ilişkilendirilir, bir yaralanmanın sonucu bir çürüktür ve nedeniyle bir hematom oluşur. parmağın damarlarına zarar vermek için patogenezde hiçbir mikroorganizma yer almaz. Ayrıca tırnak mantarı bir dermatovenerolog veya dermatolog tarafından tedavi edilirken, bir çürük travmatolog ve cerrahların faaliyetlerine daha yakındır.

Potasyum permanganat ile mantar enfeksiyonunu kontrol etme yöntemi

mantar tedavisi için potasyum permanganat çözeltisi

Bir mantarı teşhis etmek için bu kadar hızlı ve kolay bir tarif evde kullanılabilir. Belirleme için ana madde, soluk mor rengini elde etmek için saf su ile seyreltilmesi gereken potasyum permanganattır (potasyum permanganat). Ardından, ayaklarınızı renkli suya sokmalı ve birkaç dakika bekletin. Tırnaklarınızda gerçekten mantar varsa, potasyum permanganat etkilenen bölgeleri lekelemez (beyaz olurlar). Tırnak plakalarının sağlıklı kısmı kahverengiye döner. Böylece hastalığı kolayca teşhis edebilirsiniz.

Bu deneyi bitirdikten sonra, dezenfeksiyon için tırnaklarınıza hidrojen peroksit uygulamayı unutmayın. Pozitif bir teşhis sonucu bulursanız, bir uzmana başvurduğunuzdan emin olun. Artık evde fazla çaba harcamadan tırnak mantarını nasıl tanıyacağınızı biliyorsunuz.

Hastanede tırnak mantarının teşhisi, sorunun temeline inmek için kesinlikle diğer daha doğru laboratuvar yöntemlerini içerir.

Tırnaklardaki mantarı ilaçlarla tedavi ediyoruz

Doktor mantar için tedavi reçete eder

Bildiğiniz gibi, birçok insan herhangi bir hastalığın halk tedavisi girişimlerini doktorlar tarafından yapılan modern ilaç tedavisine tercih ediyor. Bazı durumlarda tırnak mantarının halk yöntemleriyle tedavi edilebilmesi mümkündür ancak bunun için herhangi bir kanıt temeli yoktur. Bu nedenle, tırnaklarınızda mantar enfeksiyonu varsa ana tavsiye, tıbbi reçetelere uymak, farmakolojik preparatlarla tedaviye uymaktır.

Hastalığın ne kadar ileri gittiğine bağlı olarak ilaç formları seçilir. Temel olarak, yerel (yerel) ve genel eylem araçlarına ayrılırlar. Bu ilaçlar, özel bir farmakolojik madde grubu olan mantar önleyici maddeler içerir.

Mantar enfeksiyonunun ilk aşamalarında yerel ilaçların (merhemler, kremler, jeller) kullanılması tercih edilir. Mantar zaten en ciddi sonuç olan genel dolaşıma girmişse veya tırnak plağı önemli ölçüde etkilenmişse, tedavi genel müstahzarlarla (tabletler veya çözelti infüzyonları) desteklenir.

Ayak tırnaklarının mantar enfeksiyonlarının tedavisine yönelik antifungal ilaçların listesi şunları içerir: levorin, nistatin, flukonazol, ketokonazol, mikonazol, amfoterisin B, griseofulvin, itrakonazol, terbinafin. Bunlar tedavinin temelini oluşturan etken maddelerin isimleridir. Bu tür fonlar çeşitli ilaçların bir parçası olabilir. Yani, son ilaçlar yalnızca ilk listelenen maddelerin ticari isimleridir. Çare, kullanım şekli ve dozajları ile karıştırılmamak için uzmanlara danıştığınızdan ve tedavi önerilerini takip ettiğinizden emin olun.

En yaygın tedavi yöntemleri şunları içerir:

  • soda banyoları
  • iyot tedavisi
  • sirke veya sirke esansı ile terapi
  • Mantarın çamaşır sabunu ile tedavisi

Halk yöntemleri, ilaçlarla birlikte yalnızca erken aşamalarda etkilidir.

Tırnak mantarı ile enfeksiyonun önlenmesi

mantarı önlemek için temiz çoraplar

Kendinizi mantar mikroorganizmalarından korumak için herhangi bir özel kurala uymanız gerekmez, bunları günlük rutininize dahil ederseniz hepsi basittir. Başlamak için, size göre en zararsız durumlarda bile başkasının ayakkabılarını giymeyi reddedin. Ayrıca hamamlarda, saunalarda, havuzlarda kişiye özel terlik ve kayrak kullandığınızdan emin olun.

Ayaklarınıza sürekli bakım yapın, mikropları sabunla iyice temizleyin, cildinizi kurulayın. Ayağınızı terletecek ayakkabılardan uzak durmaya çalışın. Ayak derisinde, özellikle tırnak plakalarının yanında ve parmak arası boşluklarda çatlakların görünümüne dikkat edin. Çorapları her gün ve kirlendiğinde değiştirin. Ve ayaklarınızın terlemesi pek hoş olmayan bir rutininizse, o zaman özel banyolarla ilgilenmenizi tavsiye ederiz, size gerçekten yardımcı olabilirler.

Mantar enfeksiyonu, bugün ülke nüfusu arasında yaygın bir hastalıktır. Birçoğu, belki de çürük bir çivinin veya banal günlük kirliliğin semptomlarına atıfta bulunarak, varlığının farkında bile değil. Ancak, daha önce gördüğünüz gibi, mantar oldukça karakteristik klinik belirtilere neden olur. Kişinin ayaklarına daha yakından bakması ve zamanında tedavi için tıbbi yardım alması yeterlidir, ancak enfeksiyonun önlenmesi ile başa çıkmak daha iyidir.