tırnak mantarı nasıl geçer

Ayak tırnağı mantarı topikal ilaçlarla tedavi edilebilir

Tırnak mantarı en sık görülen dermatolojik hastalıklardan biridir. Bir mantar enfeksiyonu tırnak plağını, tırnak yatağını ve çevresindeki cildi etkiler. Eller de enfeksiyondan etkilenebilse de, daha çok ayak parmaklarında mikoz bulunur. Görünmez bir patojen, banyolarda, saunalarda, yüzme havuzlarında, spor salonlarında ve diğer yüksek nemli yerlerde ıslak yüzeyler veya hava yoluyla ayaklara bulaşır.

Tırnak mantarı, sağlığı kötü olan yaşlı erkeklerde istatistiksel olarak daha yaygın olmasına rağmen, herkes bu mantara yakalanabilir. Çocuklar genellikle hastalığı kamplardan veya spor kulüplerinden getirirler. Bazen evde akrabalardan enfekte olabilirsiniz. Ciddi komplikasyonları önlemek için enfeksiyonu zamanında tanımak ve tedaviye başlamak önemlidir.

Ayak mantarı çeşitleri

Bir insanı asalaklaştırabilen veya onunla barış içinde yaşayabilen binlerce mantar vardır. Sadece birkaçı onikomikoza neden olur veya tırnak plağına başka şekilde zarar verir.

Tırnağın yapısındaki değişikliğin neden kaynaklandığından emin değilseniz, bir doktordan randevu alın. Dış belirtilere, cilt durumuna ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına göre, bir uzman patojeni belirleyebilecektir.

Tedaviyi reçete etmeden önce, doktorun ayak tırnaklarının mantarını teşhis etmesi gerekir.

Plakanın yok edilmesi, aşağıdaki mantarlardan biri ile enfekte olduğunda başlar:

 • Dermatofitler. Cilt, saç ve tırnakların kronik hastalıkları ile ilişkili yaygın zararlılar. Patolojik süreç, zayıf bağışıklığın arka planında gelişir. Bağışıklık savunmanız düzenliyse, enfeksiyon kısa süreli, neredeyse algılanamayan soyulma ile sınırlı olacaktır. Trichophyton menagrophytes mantarının hızlı üremesine katkıda bulunan nemli bir ortamda sporları toplayabilirsiniz. Bu dermatofit öncelikle başparmaklarda görülür. Zaten erken aşamalarda, parmakların etrafındaki cilt acı çeker. Kendi evinizdeki nemli bir saunada veya banyoda, diğer dermatofitlerle de enfekte olabilirsiniz. Trichophyton rubrum ilk önce yalnızca plakanın sonunda fark edilir, ancak yavaş yavaş tüm yüzeyi köke kadar yakalar. Enfeksiyona tabakalaşma eşlik eder.
 • maya mantarları. El veya ayak derisini enfekte edin, ilaç tedavisine karşı hızla koruma geliştirin. Candida gibi mantarlar, enfeksiyondan sonra yıllarca cildinizde veya mukoza zarlarında kalabilir. Hastalığın belirtileri yalnızca bağışıklık sisteminiz zayıfladığında ortaya çıkar - örneğin sonbaharda veya ilkbaharın başlarında. Enfeksiyonun odağı kökte gelişir. Tırnak hızla renk değiştirir, matlaşır. Sistemik tedavi olmadan hastalık geçmez, ancak nadiren akut aşamaya geçer. Bağışıklığın güçlenmesi ile lezyon geçici olarak kaybolabilir.
 • Kalıp. Şiddetli sistemik lezyonlardan genellikle bilim adamlarının 40'tan fazla türü saydığı küflü mantarlar sorumludur. Küf organizmaları o kadar aktif olarak dağılır ki, laboratuvar araştırmaları her zaman hastalığın doğası hakkında kesin sonuçlar vermez. Sonuç olarak, mantar zamanında teşhis edilmez veya kaba kuvvet yöntemine göre çeşitli ilaçlarla uzun süre tedavi edilir. Altı ay boyunca ilaç bulamazsanız, ciddi komplikasyonlar geliştirme riski vardır.

işaretler

Enfeksiyonun ilk aşamalarında mantarı kendi başına tanımak imkansızdır. Tırnak plağının durumu ancak mantarın canlı hücreleri kritik bir kütle kazandığında değişecektir. Doğal savunmanızı zayıflattıysanız, tırnakların ve derinin kolonizasyonu daha hızlıdır:

 • sağlık kötüleşti - yetersiz veya dengesiz beslenme, viral saldırılar veya soğuk hava nedeniyle bağışıklık zayıfladı;
 • vücudun hastalığa direnecek kaynakları yoktur;
 • tırnak yatağındaki beslenme bozulur.

Tüm bu faktörlerin yokluğunda hastalık yine başlayacak, ancak siz ve başkaları tarafından fark edilmeden ilerleyecektir.

Mantar vücudun savunma sistemlerini kırmayı ve ciltte veya tırnak plağında tutunmayı başardıysa, onikomikoz yavaş yavaş gelişmeye başlayacaktır. Etkilenen alanlar kararacak, katmanlar arasında hava boşlukları görünecektir. Tedavi edilmezse, plaka katmanlara ayrılmaya başlayacaktır.

Yavaş yavaş, tüm tırnak yüzeyi çatlayabilir, bulanık bir kaplama ile kaplanabilir ve siyaha dönebilir. Siyah bir tırnağı özel bir sıva veya başka yollarla çıkarabilirsiniz, ancak bu sizi mantarın nüksetmesinden korumaz. Tırnak plağında yavaş yavaş koyulaşma olurken, sporlar derinin daha derin katmanlarına nüfuz etti. Tıbbi tedavi olmadan, yeni tırnaklar zaten hasta, deforme olmuş veya rengi solmuş olarak çıkacaktır.

Birkaç enfeksiyon türü vardır. Tabloda belirtilen ana özelliklerle tanınabilirler.

görüş

belirtiler

dil altı formu

Distal-lateral fazda cilt tahrişi neredeyse hiç olmaz. Değişiklikler sadece tırnak plağının görünümü ile belirlenebilir. Onikomikozun erken bir semptomu, tırnak plağının ucundaki gri veya sarı çizgilerdir. Tırnağın bu kısmı kırılgan hale gelirse veya pul pul dökülürse ve enfekte kısım kesildikten sonra bile koyulaşma geri dönerse, bir doktora görünmelisiniz. Belirsiz bir işaret, iyi beslenmeyle yavaş tırnak büyümesidir.

beyaz yüzey kalıbı

Tırnakta rahatsızlığa neden olmayan küçük beyaz bir nokta belirir. Cilt genellikle pul pul, kırmızı veya kaşıntılı değildir. Tırnaklardaki kozmetik kusurlar tedavi olmaksızın ortaya çıkar ve kaybolur. Lezyon bölgesinde diğer küçük kusurlar oluşur: plaka üzerinde küçük çukurlar, tüberozite. Hastalığın belirtileri genellikle nemli bir ortamda uzun süre kaldıktan sonra ortaya çıkar.

Proksimal subungual form

İlk belirti, tırnak kıvrımının tabanının kalınlaşmasıdır. Etkilenen alanlar küçük olduğundan, hastalığın ilk aşaması genellikle fark edilmez. Deliğin rengi şeffaf beyazdan bulutlu sarıya, ardından beyaza değişir. Etkilenen tırnaklar çok yavaş uzar, ancak çatlamaz veya soyulmaz. Kuyunun rengi değiştikten birkaç ay sonra plak hızla soyulmaya başlar.

Toplam yıkım (herhangi bir mantar hastalığının gelişmiş bir şekli).

Plakanın rengi önemli ölçüde değişir, tırnaklar sararır. Çivi tatsız görünüyor, tüm uzunluğu boyunca çöküyor. Pul pul dökülen dokuların arkasında, genellikle kapalı olduğu yerlerde cilt görülür. Enfekte parmakların etrafındaki cilt iltihaplanır ve kızarır. Olası uyuz ve kaşıntı.

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir

Hastalığı ne kadar erken tanımak mümkün olursa, onikomikozu tedavi etmek o kadar kolay olacaktır. Bu hastalık bir günde ortaya çıkmaz. Her duştan sonra ayak parmaklarınızı kontrol ederseniz, ciltte ve tırnak plağında hoş olmayan işaretleri tırnağınız yok edilmeden çok önce fark edebileceksiniz. Enfeksiyon belirtileri var mı? O zaman en kısa zamanda bir doktora görünmelisin.

 • Dermatolog, tırnak plağından alınan materyalin laboratuvar incelemesini yapacak, lezyonun evresini değerlendirecek ve ilaçları seçecektir. Enfeksiyonun türüne bağlı olarak, doktor tek veya sistemik bir tedavi önerebilir. İkinci durumda, iyileşmeden sonra altı ay daha hap almaya veya cilde krem sürmeye devam etmeniz gerekecektir. Bu, tekrarlama olmamasını sağlayacaktır.
 • Güzellik uzmanı, etkilenen plakaları tıbbi vernikle kaplayabilir, iltihaplı cilt için bir krem alabilir veya tırnakları çıkarabilir. Estetik tedavi, enfeksiyonun nedenini ortadan kaldırmaz, ancak konservatif tedaviyi daha etkili hale getirir. Bir mantarın zarar verdiği biyomateryal bulaşıcıdır. Güzellik uzmanı pul pul dökülmüş dokuları çıkararak enfeksiyonun en büyük odağını ortadan kaldırır.

Pek çok onikomikoz türü hafifçe görünür - beyaz bir kaplama, kırılganlık veya yavaş tırnak büyümesi olarak. Bu tip lezyonlar için lokal tedavi uygundur. Doktor, bileşenleri kan dolaşımına aktarmayacak topikal müstahzarlar - merhemler, kremler, jeller - yazacaktır. Bu tür bir tedavinin ciltte alerjik reaksiyon veya vücudun zayıflaması şeklinde hoş olmayan sonuçları yoktur. İlaç, enfeksiyonun odağına etki eder, bu nedenle iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

Mikozun sistemik tedavisi aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • tüm uzunluk boyunca büyük deformasyonlar görülür;
 • çatlaklar veya kırışıklıklar belirir;
 • süreç birkaç tırnağa yayıldı, parmaklardaki cilt bulaşıcıdır;
 • hasarlı, bulaşıcı tırnak kökü;
 • büyük siyah veya sarı alanlar görünüyor;
 • plaka tabana göre tabakalandırılmıştır;
 • ciltte bir mantar bulunur;
 • hızlı düzeltmeler yardımcı olmuyor.

Sistemik tedavi teşhis ile başlar. Hedefe yönelik tedaviye başlama nedenlerini hızlı bir şekilde tanımak önemlidir. İlaçları almanın yanı sıra, sağlığınızı iyileştirmek için önlemler almanız gerekecektir. Akut bir enfeksiyonu önlemek için doktorunuz ilk bir hafta evde kalmanızı önerebilir.

Karmaşık terapi için iki tür ilaç seçilir:

 • Semptomları hafifletmek için. Onikomikoz ve diğer sporcu ayağı formları sıklıkla cilt tahrişine ve kaşıntıya neden olur. Bu, zaten zayıflamış olan vücudu güçten mahrum eder.
 • Kümülatif etkisi olan ilaçlar. Bu tür fonlar hemen harekete geçmez. İlaç kan dolaşımına deri veya mide yoluyla girmeli ve tırnak plağında yeterli miktarlarda birikmelidir. Birkaç hafta sonra mantar kendi kendine ölecektir.

Etkili antifungaller

Tırnak ve deri mantarını evinizden çıkmadan tedavi edebilirsiniz. Ancak doğru koşullar altında yanlış çareyi seçerseniz, enfeksiyon yine parmaklarınızı yakalayacaktır. Yalnızca hastalık nedeniyle evde oturuyorsanız veya başka nedenlerle dermatoloğa geçici olarak gidemeyecekseniz kendinizi tedavi etmelisiniz. Bu durumda, evde kullanıma uygun ilaçları denemeye değer:

 • İmidazol grubundan harici kullanım için krem. Onikomikozu, mikozun erken formlarını ve bilim tarafından bilinen çoğu mantar enfeksiyonunu tedavi eder. Tırnak plağının ve cildin tedavisi için uygundur. İlk en popüler araçlardan biri: mantar kolonilerini hızla öldürür, nüksleri önler. Evde tıbbi gözetim olmadan kullanılabilir: ilacın neredeyse hiçbir kontrendikasyonu yoktur.
 • Allylamines grubuna ait harici kullanım için antifungal ajan. Onikomikoz ve diğer mikoz formlarının sonuçlarını tedavi eder, cilt için güvenlidir, çocukların ve hamile kadınların tedavisi için uygundur. Bu hızlı etkili bir kremdir: hastalığın karmaşık formları birkaç hafta içinde tedavi edilir. Birkaç ay sonra tekrar deformasyonlar veya beyaz plak oluşursa, kurs tekrarlanmalıdır.