Mantar ayak tırnaklarında ve parmakların arasında neye benziyor: ilk aşamada mantar nasıl belirlenir

Tüm mantar hastalıkları arasında ayak derisinin mikozları (mantar lezyonları) en yaygın olanıdır. Saçkıran veya atlet ayağı olarak da adlandırılırlar. Nüfusun yaklaşık% 30'u mantar niteliğindeki hastalıklarla ilgili sorunlar yaşıyor. Hastaların neredeyse yarısı yanlarında doktora gitmezler, bu da mantarı sevdiklerine yayar. Mikroskobik patojenler dermisi (cilt) veya tırnakları etkiler. İkinci durumda, onikomikozdan söz ederler.

Neden en çok ayaklar etkilenir?

Deride her zaman çeşitli mantarlar bulunur. Üremeleri, yararlı bakteriler ve cilt sırları tarafından kısıtlanır. Bağışıklık çalışmalarındaki ihlaller durumunda, cilt mikroflorasının bileşimindeki kaymalar, mantarlar için uygun bir zaman ortaya çıkar - serbestçe çoğalabilirler. Enfeksiyon için giriş kapıları normal hasar olarak hizmet edebilir:

  • çizikler;
  • çatlaklar;
  • sürtünme

Mikozların bir başka nedeni de endokrin bozukluklardır. Endokrin bezlerinin çalışmasında arıza olması durumunda sadece hormonların dengesi değil, tüm organizmanın çalışması da değişir. Dahil olmak üzere, cilt sırlarının bileşimi değişir, bu nedenle bakterisidal özelliklerini kaybederler. Mantarlar onlarla beslenebilir, bu da üremeyi destekler.

Diğer faktörler de koruyucu kuvvetlerin zayıflamasına katkıda bulunur:

  • beslenme tükenmesi (yetersiz beslenme);
  • avitaminoz;
  • aşırı fiziksel ve psiko-duygusal stres;
  • beyin sarsıntısı;
  • düzenli stres

Bütün bunlar, fungal cilt lezyonlarının spesifik olmayan nedenleridir. Bunlar nedeniyle ayaklarda mikoz, vücutta pürüzsüz cilt veya mukoza zarları gelişebilir.

Ek olarak, özel mantar türleri (Trichophyton veya Microsporum cinsi) - patojenik (patojenik) vardır. Cilde veya yüzeyine temas ettiklerinde hastalığa neden olurlar. Ayaklarda görülen hastalığa rubromikoz denir. Vücutta, bu patojenler belirli noktalar oluşturur - liken. Bir insandan veya bir hayvandan enfekte olabilirsiniz.

Ayak derisi mantarlar için özel bir yerdir. Her zaman çok sayıda keratinize hücre vardır. Mikroplar barınma ve besin olarak kullanılır. "Yaygın" mantar ayakların terlemesine katkıda bulunur. Kapalı ayakkabılarda, her mantarın "rüyası" olan ayaklarda besinler açısından zengin nemli bir ortam oluşur. Kişi ayak hijyenini ihmal ederse, ayakkabılarını kurutup dezenfekte etmezse enfeksiyon önce onda çoğalır sonra "sahibinin" ayağına geçer. Kötü hijyen ürünleri, kuruluk, sentetik çoraplar da mantar enfeksiyonunun yayılmasına katkıda bulunur.

Görsel olarak fark edilen bir mantarın belirtileri

Dermatomikoz tedavisi daha kolaydır, hastalık ne kadar erken teşhis edilirse. İlerlemiş vakalarda tedavi uzun sürelidir, hap almayı ve harici ajanları kullanmayı içerir. Mikozun ilk aşamalarında merhemlerden vazgeçilebilir. Zamanında bir doktora görünmek için mantarın erken semptomlarını tanıyabilmek önemlidir.

Mantarın nasıl göründüğü mikozun şekline bağlıdır. Ayak mantar enfeksiyonu, 3 farklı varyasyonda ortaya çıkabileceği gibi, bacaklarda aynı anda üç ana türün belirtileri mevcut olduğunda karışık bir biçimde ortaya çıkabilir.

ilginç form

ayak mantarı belirtileri

Öncelikle ayak parmakları arasındaki cildi etkileyen bir tür tinea pedis. Hastalığın ilk belirtisi ayağın 3. ve 4. veya 4. ve 5. çemberleri arasında ağrılı bir çatlağın ortaya çıkmasıdır. Zararı küçüktür ama ayakları yıkarken ve yürürken rahatsızlık verir.

Yarayı dikkatlice incelerseniz, çevresinde beyazımsı bir saçak fark edilir (fotoğraftaki örnek). Derinin kenarları soyulan çatlağın etrafına bu şekilde görünür. Yara kaşınabilir, sızabilir, artabilir veya tam tersi olabilir - periyodik olarak iyileşir, sonra yeniden ortaya çıkar.

Bazı durumlarda çatlak iyileşir ancak deri dökülmeye devam eder, hiperkeratoz (dermiste kalınlaşma) gelişir, nasırlar ve nasırlar ortaya çıkar. Gelişmiş intertriginöz form ile çatlaklar büyür (fotoğraftaki örnek), diğer parmakların arasında belirir, cilt sürekli ıslanır. Hastanın hareket etmesi, herhangi bir ayakkabı giymesi zordur.

ayaklarda gelişmiş mantar

Bu formun ilerlemesi ile çatlağın boyutu artar. İkinci ayakta da benzer işaretler görülür. Yaranın çevresinde kalın ve geniş deri tabakaları pul pul dökülür. İkinci (bağlı) uç reddedilmez ve keratinize kısmı parmaklarla çıkarmaya çalışmak, ayağa ek hasar verir.

Bu tür ayak mantarı en yaygın olanıdır. İlk başta patolojinin tezahürüne herhangi bir semptom eşlik etmez. Kural olarak enfeksiyon 3. ve 4. parmaklar arasında gelişir ve belli bir noktaya kadar derinin rengini ve yapısını değiştirmez. Bundan sonra, cildin ıslak çatlakları ve katmanları ortaya çıkar.

Ayağın kendisi zarar görmez, ancak mantar etkilenirse ayaklar normalden daha fazla terleyebilir. İntertriginöz formun mantarının tedavisi, orta karmaşıklık ile karakterize edilir.

dishidrotik form

ayak derisinde mantar

Bu formda, mantarın ciltteki ilk belirtileri ayak kemerindeki kabarcıklardır. Çoğu zaman - topuğun yanında. Yüzey kurur, üzerinde derin mühürler oluşur (nodül gibi hissedilir). Daha sonra, sıvı ile dolduklarından, cilt düzleminin üzerinde belirgin bir şekilde yükselirler. Veziküller (veziküller) genellikle küçüktür - çapları 2 ila 5 mm arasındadır. Birleşerek daha büyük olanları oluşturabilirler - büller. Diğer semptomlar, döküntü çevresinde ağrı ve kaşıntıyı içerir.

Dishidrotik mikoz formunun ilerlemesi, kabarcıkların patlamasıyla kendini gösterir. Yerlerinde küçük veya büyük erozyonlar oluşur. Genellikle bakteri ile enfekte olurlar ve kaynamaya başlarlar. Erozyonlar uzun süre iyileşmez, yürümeyi ağrılı hale getirir. Bazı durumlarda erozyon kaybolur ve onların yerine kuruluk gelir.

yassı form

ayak mantarı belirtileri

Hastalığın ilerlemesi ile ayaklarda şiddetli hiperkeratoz gelişir. Çatlakların boyutu ve sayısı artar. En büyükleri kanayabilir. Bu tür hasarlar, diğer patojenik mikropların vücuda girmesine yol açar. Bu nedenle, yaralar periyodik olarak iltihaplanır, apse olabilir Ayak mantarının en yaygın şekli, uzuvun plantar kısmındaki derinin kuruluğunun artmasıyla kendini gösterir. Bu, mantarın yeni bir katılımı veya tam tersi anlamına gelebilir - diğer formların gelişiminin sonucu olabilir.

Ayağın kemerinde ve merkezde dermis kuru, ince, parlak hale gelir ve bir oluk ağıyla kaplanır. Parmaklar ve topuklar bölgesinde hiperkeratoz görülür - ölü parçacıkların pul pul dökülmek için zamanlarının olmadığı hızlı keratinizasyon. Ön ayakta nasırlar veya nasırlar oluşur. Topuk kısımlarında küçük çatlaklar mevcuttur. Belirgin soyulma nedeniyle tüm yüzey pürüzlüdür. Hasta kaşıntı yaşayabilir. Uzun süreli mikoz gelişimi ile bu semptom yoktur.

Bacaklardaki mantarı aşırı kuruluk, hoş olmayan koku, kaşıntı ve cildin sürekli soyulmasıyla belirleyebilirsiniz.

onikomikoz

Onikomikoz, cildin uzantılarını - tırnakları etkileyen bir ayak (veya avuç içi) mantar türüdür. Tırnak mantarına cilt mikozlarını provoke eden aynı patojenler neden olabilir. Manikür odasında, kumsalda, çıplak ayakla yeni ayakkabılar denerken, saunaya veya havuza giderken küf ve diğer tek tip mantarlarla enfekte olun. Batık bir ayak tırnağı katkıda bulunan bir faktör olabilir. Başparmak en sık etkilenir.

Tırnak plağına çarptığında mantar bölünmeye başlar. Tırnağın derinliklerine nüfuz eder, bulunduğu bölgeye yayılır. Tırnaklardaki mantarı belirleyebileceğiniz ilk işaretler, parlaklık kaybı, lekelerin görünümü (beyaz, sarı, kahverengi, yeşilimsi), tırnak plağının şeklindeki bir değişikliktir.

Hastalık ilerledikçe renk değişikliği bölgesinde tırnağın yapısı değişir (kalınlaşır, engebeli, gevşer).

Ayak tırnaklarında akan mantar, kalın sarı büyümelere benziyor. Etkilenen tırnak plakalarının bakımı zordur. Her düzeltmeden önce sıcak ayak banyoları yapmalısınız. Su ile temas ettikten sonra tırnaklar daha yumuşak hale gelir ve manikür aletleriyle çıkarılması daha kolay olur.

Tırnak mantarı tedavi edilmezse onikoliz başlar - plaka tamamen veya kısmen pul pul dökülür. Kalıntılarını çıkardıktan sonra tırnak her zaman tekrar büyümez. Bazen dekolmantasyon süreci tırnakların tamamen kaybedilmesiyle son bulur.

Genel tedavi ilkeleri

ayakkabı mantarı tedavisi

Ayaklardaki mantar, merhemler, kremler, solüsyonlar, özel cilalar ile tedavi edilir. Paralel olarak, hastaya antifungal tabletler reçete edilir.

Tüm tedavi süresi boyunca, dikkatli ayak hijyeni, haftalık kesim ve hasarlı parçanın kesilmesi gösterilir. Hasta her gün bir pedikür törpüsü kullanarak ayak yüzeyindeki keratinize hücre tabakasını çıkarmalıdır.

Ayakkabılara dikkatlice bakmak da önemlidir - onları antifungal ilaçlar veya dezenfektanlarla tedavi edin. Ayakkabılar her gün açık havada kurutulur ve havalandırılır.

Dış araçlar

Ayak mantarının ilk evrelerinde sadece merhem veya krem reçete edilir. Tedavi için krem ve diğer ilaçlar reçete edilir. Ayaklar basit bir sabunla iyice yıkandıktan sonra günde 1-2 kez cilde uygulanır. Kremleri kullanmadan önce ayakları tamamen kurutmak önemlidir. Islak cilde ilaç uygulamayın. Tedaviden sonra hasta pamuklu çorap giymelidir.

tabletler

Mantarı kendi başınıza haplarla tedavi etmek imkansızdır. Tüm ilaçlar karaciğer ve böbreklerin işleyişini olumsuz etkiler, bir takım kontrendikasyonları vardır. Bir antifungal tablet kürü reçete etmeden önce, uzman hayati organların durumunu değerlendirmek için kullanılabilecek genel ve biyokimyasal bir kan testi yapılmasını önerecektir.

Tırnaklar için hazırlıklar

Onikomikoz ve ayak mantarı tedavisinde faydalıdır. İlk durumda, tırnağın etkilenen kısmını ortadan kaldırmak için, ikincisinde - tırnak plakalarının mantarlarla enfeksiyonunu önlemek için kullanılırlar.

Cilalarla tedavi edilmesi en uygunudur - haftada 1-2 kez tırnaklara uygulanır. Tırnak mantarı için en uygun fiyatlı ilaçlar solüsyonlardır, tamamen iyileşene kadar günde 2 kez tırnaklara uygulanır. Özel jeller popülerdir. Etkilenen tırnakların durumunu görsel olarak iyileştirirler, bu arada mantarın çoğalmasını durdururlar. Merhemler ayrıca onikomikoz için reçete edilir. Etkilenen plakalara kalın bir tabaka halinde uygulanır, bir bandajla kaplanır ve ürün tamamen emilene kadar bu şekilde tutulur. Tedavi günde iki kez tekrarlanır.

Ayak mantarını önlemek, tedavi etmekten çok daha kolaydır. Bunun için sağlıklı bir yaşam sürmeli, havuza ve saunaya kendi terliklerinizi götürmeli, ayakkabılarınızı düzenli olarak yıkayıp havalandırmalı, doğal kumaştan çoraplar giymeli ve terletmeyen ürünler kullanmalısınız. "Islak" kuruluşlara düzenli ziyaretlerde, profilaktik olarak mantar önleyici kremler kullanmalısınız - ayak derisini haftada 1-2 kez tedavi edin.