Ayakta parmak arası mantar

Mantar patolojisi, popülasyonun tüm yaş kategorileri arasında yaygın bir hastalıktır. Ailenizin üyeleri de dahil olmak üzere başkalarına enfeksiyon bulaştırma riskinin yüksek olması nedeniyle bacaklarda ayak parmakları arasındaki mantarı tedavi etmek gerekir. Belirtileri ilk aşamada fark edilirse mikoz kolayca tedavi edilir. Kronik vakalarda hastalıktan kurtulmak birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir.

Ciltte kaşıntı ve soyulmanın eşlik ettiği ayak parmakları arasında mantar

etiyoloji

Mantar sporları birkaç yıldır giysilerde, ayakkabılarda ve ev eşyalarında bulunabilir.

Bacaklarda bir mantarın ortaya çıkması, vücudun koruyucu işlevlerinde bir arızanın işaretidir. Avitaminoz, kronik enfeksiyonların alevlenmesi, mevsimsel viral hastalıklar - tüm bunlar bağışıklığın azalmasına ve ardından bir mantar hastalığına yol açabilir. Sağlıklı bir vücut, patojenik mikropların çoğalmasına izin vermez. Risk faktörleri:

 1. hastalıklardan birinin varlığı:
  • gastrointestinal sistemin patolojisi;
  • tüberküloz;
  • KBB enfeksiyonları;
  • diyabet;
  • HIV.
 2. metabolizmadaki değişiklikler;
 3. hormonal dalgalanmalar:
  • ergenlik ergenliği;
  • gebelik;
  • menopoz;
  • menopoz.
 4. uymayan ayakkabılar giymek;
 5. ayaktaki nasırların varlığı, sıyrıklar;
 6. başkasının ayakkabılarını giymek;
 7. kötü dezenfekte edilmiş pedikür aletlerinin kullanımı;
 8. saunalarda, hamamlarda, havuz komplekslerinde çıplak ayakla yürümek;
 9. asiri terleme;
 10. Kötü alışkanlıklar:
  • alkolizm;
  • sigara içmek.
 11. kalıplı ürünlerin kullanımı;
 12. mantar enfeksiyonlarına kalıtsal yatkınlık (ciltte asit-baz dengesinin ihlali).

hastalığın belirtileri

Ayak parmakları arasında mantar belirtileri:

 • ayak parmakları arasında kaşıntı;
 • parmaklar arasında cilt soyulması ve soyulması;
 • parmaklar arasındaki ciltte patlayan ve sızan erozyon oluşturan kabarcıklar belirir;
 • ayaklarda cilt kalınlaşır, çatlar (genellikle bu küçük parmağın altında olur);
 • ayak başparmağındaki tırnak donuk görünür, rengini ve yapısını değiştirir;
 • ayak derisinde kızarıklık, kızarıklık oluşumu;
 • kötü ayak kokusu.

Teşhis yöntemleri

Sadece hastalığı bulmak yetmez. Spesifik bir mantar türünü ve antifungal ilaçlara duyarlılığını tanımlamaya yardımcı olacak ayrıntılı bir teşhise ihtiyacımız var. Bunun için dermatolog muayeneden sonra hastayı ayakların etkilenen bölgelerinden kazımaya yönlendirir. Bu çalışmaların bir sonucu olarak, belirli bir durumda etkili olan bir tedavi reçete etmek mümkündür.

Mantarı evde tanıyabilirsiniz. Potasyum permanganat yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı zayıf bir potasyum permanganat çözeltisine batırırsanız, sağlıklı cilt pembeye dönerken hastalıklı alanlar beyaz kalır.

Semptomları ortadan kaldırmak için interdigital mantarın yerel ilaçlarla tedavisi

Ne tedavi edilmeli?

Bacaklardaki interdigital mantarı tedavi etmek için sabırlı olmanız gerekir - terapi bazı durumlarda bir aydan bir yıla kadar sürer. Mikoz tedavisi, yerel (semptomları hafifletmek için) fungisidal ajanların ve sistemik etkinin, antibakteriyel ve iyileştirici ilaçların ve vitamin komplekslerinin kullanımını içerir. Hastalığı tam bir ilaç tedavisi ile tedavi etmek önemlidir. Belirtiler ortadan kalktıktan sonra 10 gün daha ilaçları kullanmaya devam etmek önemlidir.

ilaçlar

Ayak mantarına karşı sentetik kökenli ilaçlar lokal ve sistemik olarak ayrılabilir. Yerel, semptomları hafifletmeyi ve yeni başlayan bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmeyi amaçlar. Antimikotik ajanların sistemik kullanımı vücut üzerinde karmaşık bir etkiye sahipken. Bu tür ilaçlar çok zehirlidir, bu nedenle emzirme döneminde çocuklarda, hamile kadınlarda kullanımları kontrendikedir.

Topikal preparatların salınma şekli:

 • merhem;
 • krem;
 • sprey;
 • tırnak cilası.

Yerel ilaçlar mantara iyi gelir:

 • Castellani sıvısı;
 • klornitrofenol;
 • katyonik antiseptik;
 • amonyak;
 • potasyum permanganat;
 • iyot;
 • alüminyum asetat çözeltisi;
 • sulu bir potasyum iyodür çözeltisi içinde iyot çözeltisi.

Mantarı sistemik olarak etkileyen aktif maddeler, intravenöz uygulama için tabletler ve solüsyonlar şeklinde mevcuttur.

Halk ilaçları ile tedavi

Ayak parmakları arasındaki mantarı geleneksel tıp tariflerinin yardımıyla tedavi edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür yöntemlerin kullanımı, ilgili hekim ile anlaşılmalıdır. Vücudun doğal tıbbi bileşenlere alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmak da önemlidir. Bunu kontrol etmek için dirseğin iç kıvrımına az miktarda uygulamanız ve birkaç saat beklemeniz gerekiyor. Bölgede kızarıklık veya kızarıklık yoksa ayak parmakları arasındaki mantar için halk ilaçları kullanıma uygundur.

Ayak parmakları arasındaki mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için sirke losyonları kullanılır.

Mantar için sirke

Sıradan sofra sirkesi (şarap veya elma sirkesi en iyisidir), mantar enfeksiyonuna zararlı olan asidik bir ortama sahiptir. Her gün sirke kompresi uygulayarak ayak başparmağınızdaki mantarı hızla iyileştirebilirsiniz. Bacakların polietilen ile sarılması ve 5 dakika bekletilmesi tavsiye edilir. Bundan sonra ayaklar akan su ile iyice yıkanır ve mantar önleyici bir ilaç uygulanır.

Sirke kullanan başka bir tarif:

 1. Yarım litrelik bir kavanoza bir şişe gliserin dökün.
 2. Kavanozu %70 sirke ile ağzına kadar doldurun ve iyice karıştırın.
 3. Solüsyona bir bez batırın ve her gün parmaklarınızın arasına uygulayın.

Ayak mantarı için deniz tuzu

Halk ilaçları ile en etkili tedavi deniz tuzu kullanımı ile mümkündür. Deniz tuzu elde etmek mümkün değilse normal sofra tuzu da kullanılabilir. Ayak banyosu solüsyonu hazırlamak için sıcak suya 5 yemek kaşığı tuz ekleyin. Ayak parmağındaki mantardan düzenli bir şekilde iyileşene kadar günde birkaç kez ayak banyosu yapın.

Soda nasıl yardımcı olur?

Asit-baz dengesinin ihlali, parmaklar arasında bir mantarın ortaya çıkmasına neden olur. Soda cilt dengesini geri kazandırır ve aktif olarak ayak mantarına karşı savaşır. Soda kullanan tarifler:

 • 40 derece sıcaklıkta 2 litre suya 2 yemek kaşığı eklenirse sodalı ayak banyoları hazırlanabilir. l. soda.
 • Soda bazlı mantar ezmesi, 2 yemek kaşığı bileşen, bir kaşık su ve birkaç damla limon suyundan hazırlanır. Tüm malzemeleri karıştırın. Bunu gaz kabarcıklarının salınmasıyla kimyasal bir reaksiyon takip edecektir. Kaybolduktan sonra, macunu cildin hasarlı bölgelerine sürebilirsiniz.

Yay kullanımı

Sıradan soğanlardan mantar enfeksiyonu için bir çare hazırlamak çok basittir. Soğanın başını yulaf ezmesi haline getirebilir ve bu ilacı etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Sarımsaklı yulaf ezmesi (1: 1) ekleyebilirsiniz. Soğan suyunu sıkmak ve bir pamuklu çubuk kullanarak suyu lapa lapa ayaklara uygulamak da yararlıdır. Günlük uygulayın.

Mantar tedavisi sırasında ayakkabılara özel bir solüsyon uygulamak gerekir.

Ayak ve ayakkabı hijyeni ve bakımı

Ayak parmaklarındaki mantar tedavi edilirken hastanın bireysel iç çamaşırı, çorap, hijyen malzemeleri - ponza taşı, makas tahsis etmesi önemlidir. Tüm ayakkabılar iyice yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Mümkünse, ayakkabılar% 1 su-metanol formaldehit çözeltisi ile muamele edilmelidir - içinde mantarlar 15 dakika içinde ölür.Ayaklar için günde en az 2 kez hijyen prosedürlerinin uygulanması, ayakkabıların kuru ve temiz tutulması, bacaklarda su toplaması ve sıyrıklardan kaçınılması gerekir. Çamaşır yıkamak en iyi şekilde izin verilen en yüksek sıcaklıklarda yapılır.

Cerrahi müdahale

Lokal ve sistemik ilaçların kullanımından sonra mantar yarası kaybolmazsa ve halk ilaçları istenen etkiyi göstermezse, bacaklardaki mantara karşı bir operasyon mümkündür. Prosedür, lokal anestezi kullanılarak lokal anestezi altında tıbbi bir tesiste gerçekleştirilir. Hasarlı cilt bir neşter ile kesilir, yer antiseptiklerle tedavi edilir. Bu yöntem tam iyileşmeyi garanti eder.

Bir çocuğa nasıl davranılır?

Bir çocukta mantar, bir yetişkinden daha az yaygındır. Ancak hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle çocuklara mantar bulaşması mümkündür. Mantar, sık yaralanmaları nedeniyle çocuklarda esas olarak başparmak ve küçük parmakta görülür. Tedavi, yerel müstahzarların - merhemlerin ve kremlerin - kullanımını içerir.

Hamile bir kadının bebeğe bulaşmaması için mantar hastalıklarını tedavi etmesi önemlidir.

Hamile kadınlarda görülen özellikler

Hamilelik sırasında ayak parmakları arasında bir mantar, pozisyondaki bir kadında bağışıklığın azalması nedeniyle yaygın bir durumdur. Hastalık anne karnındaki fetüs için tehlikeli değildir, ancak daha sonra doğmuş bebeğe bulaşmamak için hamilelik sırasında hastalığı tedavi etmek mümkün ve gereklidir. Hamile kadınlar için ilaç seçimi, kısa süreli tedavi ile en toksik olmayan ve kullanımı kolay ilaç lehine olmalıdır. Belki bir mantar hastalığının halk tedavisi. Sistemik tedavi kontrendikedir.

Önleme yöntemleri

Mantar hastalığının vücuda girmediğinden emin olmak için vücudun koruyucu işlevlerini mümkün olan her şekilde artırmak gerekir - sertleşmek, iyi yemek yemek, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek. Kişisel hijyen kurallarına uymak önemlidir: halka açık yerleri ziyaret ettikten sonra ellerinizi yıkamak, havuzlarda ve banyolarda değiştirilebilir ayakkabılar giymek, günlük ayak yıkamak. Başkasının ayakkabısını giyip başkalarının da kendi ayakkabısını giymesine izin veremezsiniz. Ayakkabı ve kıyafet alırken doğal kumaşlardan üretilmiş ürünleri tercih edin.